Postulaty związkowców są zbieżne z działaniami rządu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zdaniem Janusza Piechocińskiego konflikt w zarządzie Kompanii ujawnił się m.in. kilka tygodni temu przy zawieraniu porozumienia KW z PGE na dostawy węgla do nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole

fot: Andrzej Bęben/ARC

Większość postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe jest przedmiotem bieżącej działań ze strony rządu i Ministerstwa Gospodarki - napisał wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński w liście do szefów trzech największych central związkowych.

Chodzi o postulaty wystosowane 11 września podczas ogólnopolskich dni protestu przez NSZZ Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych.

W petycji skierowanej do resortu gospodarki związkowcy żądali m.in.
• opracowania spójnej polityki przemysłowej,
• wspierania realnej sfery gospodarki,
• przywrócenia właściwej rangi polskiemu przemysłowi,
• pobudzania gospodarki, by tworzyły się nowe miejsca pracy.

Związkowcy sprzeciwiają się też pakietowi klimatycznemu; chcą natomiast spójnej polityki energetycznej kraju z uwzględnieniem potencjału polskiego górnictwa.

Odpowiadając w liście na te postulaty, Piechociński zauważył, że "większość postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe jest przedmiotem bieżącej troski i działań ze strony rządu i Ministerstwa Gospodarki". Według niego, fakt ich podniesienia przez stronę związkową wskazuje na daleko idący konsensus do priorytetów gospodarczych kraju.

Wicepremier podkreślił, że polska gospodarka potrzebuje stabilności, dialogu i porozumienia.

"Każdy z tych elementów jest na wyciągnięcie ręki. Tylko je wyciągnijmy - do siebie nawzajem" - zaapelował.

Odnosząc się do każdego z postulatów zaznaczył, że rząd wspiera realną sferę gospodarki w znaczący sposób, zarówno finansowo, jak i regulacyjnie. Jednocześnie przypomniał, że jeśli chodzi o działania o charakterze finansowym, to bezpośrednie wsparcie w postaci pomocy publicznej podlega restrykcyjnym obostrzeniom w Unii Europejskiej. W Polsce przekazywane środki w tej postaci to około 1,5 proc. PKB.

Piechociński przypomniał też, że pomoc publiczna w Polsce częściowo ma postać projektów współfinansowanych z funduszy unijnych. Od początku uruchomienia programów z obecnej perspektywy finansowej do 8 września 2013 r. złożono 271,1 tys. wniosków na całkowitą kwotę dofinansowania 556 mld zł. Wicepremier wspomniał też o programie Inwestycje Polskie. Podał, że wartość tych inwestycji może sięgnąć 40 mld zł.

Pisząc o wspieraniu gospodarki zaznaczył, że od lipca 2011 r. wprowadzono możliwość rejestracji działalności gospodarczej przez internet. Przypomniał również o funkcjonowaniu trzech ustaw: o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców oraz o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.

Odnosząc się do postulatu wzywającego do przywrócenia właściwej rangi polskiemu przemysłowi Piechociński podkreślił, że przemysł odgrywa kluczową rolę w naszej gospodarce. Zwrócił uwagę na rolę innowacyjności. Według niego, kluczowe jest zapewnienie właściwych instrumentów wsparcia polskich przedsiębiorstw na rzecz prowadzenia przez nie działalności innowacyjnej, w tym prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej oraz wdrażania jej wyników. Wicepremier zapowiedział, że w przyszłej perspektywie finansowanej UE 2014-2020 zaplanowano m.in. wsparcie dla innowacyjnych projektów zainicjowanych przez przedsiębiorców.

Poinformował, że w Ministerstwie Gospodarki finalizowane są prace nad dokumentem dotyczącym przyszłej polityki przemysłowej w Polsce, w którym przeanalizowane zostaną silne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia związane z polskim przemysłem przetwórczym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.