Postępowanie w sprawie zezwolenia na wznowienie działalności reaktora Maria nadal trwa

1746773508 gqand6vwwaax9v2

fot: MP/X

Reaktor miał zezwolenie na eksploatację ważne do 31 marca 2025 r.

fot: MP/X

Postępowanie w sprawie zezwolenia na wznowienie działalności reaktora Maria nadal trwa - poinformowała  Państwowa Agencja Atomistyki. Dodała, że kończy weryfikację zastrzeżeń dotyczących m.in. klasyfikacji bezpieczeństwa systemów i czeka na Zakładowy Plan Postępowania Awaryjnego.

Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) zaznaczyła, że postępowanie w sprawie wydania zezwolenia przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki na eksploatację reaktora badawczego Maria jest cały czas w toku. Odniosła się w ten sposób do informacji, jakie w poniedziałek przekazał mediom dyrektor departamentu energetyki jądrowej w Ministerstwie Przemysłu Paweł Gajda, który poinformował, że na przełomie lipca i sierpnia br. reaktor Maria może wznowić pracę, gdyż wówczas ma zostać wydane zezwolenie na wznowienie działalności. PAA nie odniosła się do pytania PAP, czy potwierdza ten termin.

Reaktor Maria ma istotne znaczenie dla produkcji niektórych leków izotopowych przeznaczonych do walki z nowotworami.

Jak podaje Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), badawczy reaktor Maria, który mu podlega, to jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. Ma moc 30 MW. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974 r., w ówczesnym Instytucie Badań Jądrowych (IBJ). Według NCBJ reaktor był znaczącym światowym wytwórcą jodu-131 stosowanego w diagnozowaniu i leczeniu chorób tarczycy. Praca reaktora pokrywała 100 proc. polskiego zapotrzebowania na tę substancję. Maria zaspokajała też około 10-20 proc. globalnego zapotrzebowania na molibden-99, który jest stosowany w diagnostyce i terapii onkologicznej - informowało centrum.

Reaktor miał zezwolenie na eksploatację ważne do 31 marca 2025 r.

PAA dodała, że NCBJ przekazuje regularnie wyjaśnienia do PAA, które są poddawane analizie merytorycznej przez pracowników Agencji pod kątem spełnienia przez reaktor wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

“Ostatnie zastrzeżenia dotyczyły głównie klasyfikacji bezpieczeństwa systemów, elementów konstrukcji i wyposażenia reaktora i są na końcowym etapie weryfikacji w PAA“ - poinformowała Agencja. Zwróciła uwagę, że do wydania zezwolenia na działalność obiektu jądrowego, czyli takiego obiektu, jakim jest reaktor Maria, potrzebne jest ponadto przekazanie do PAA Zakładowego Planu Postępowania Awaryjnego, który wnioskodawca musi uzgodnić z wojewodą, komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej oraz komendantem wojewódzkim Policji. “PAA czeka jeszcze na informacje w tej materii od NCBJ“ - przekazała Agencja.

Wskazała też, że następnie, zgodnie z przepisami ustawy - Prawo atomowe, Prezes PAA musi przekazać projekt zezwolenia do zaopiniowania przez Radę ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej oraz do zgłoszenia ewentualnych uwag przez wnioskodawcę (NCBJ).

“Po wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości co do projektu zezwolenia jego ostateczna wersja zostanie przekazana do podpisu Prezesowi PAA“ - stwierdziła Agencja.

Dotychczasowe zezwolenie prezesa Państwowej Agencji Atomistyki na eksploatację jądrowego reaktora badawczego Maria w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku straciło ważność 31 marca, po 10 latach. Zezwolenie PAA nie zostało dotąd przyznane. Od początku kwietnia reaktor pozostaje więc wyłączony.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.