Ponad 5 tys. cudzoziemców ewakuowano już z Ukrainy przez lotnisko Katowice

1646735604 pyrzowice

fot: Facebook Katowice Airport

We wtorek o godz. 3. w nocy do Taszkentu odleciał kolejny samolot. Na wtorkowy wieczór zaplanowano jeszcze dwa kursy do tego miasta

fot: Facebook Katowice Airport

Blisko 5,5 tys. osób skorzystało już z 26 rejsów ewakuacyjnych dla opuszczających Ukrainę cudzoziemców, obsłużonych przez lotnisko Katowice. We wtorek mają się odbyć jeszcze dwa takie połączenia - do Taszkentu w Uzbekistanie.

Jak przekazał Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport, każdej doby w Pyrzowicach odprawianych jest kilkuset uchodźców, którzy samolotami wracają do swoich ojczyzn.

Od 28 lutego do 6 marca z Katowic odbyło się 26 takich rejsów, w których w sumie odleciało 5428 osób, w tym 180 dzieci poniżej drugiego roku życia.

Czartery ad hoc organizowane są przez ambasady poszczególnych państw i obsługiwane przez narodowych przewoźników. 19 z tych połączeń zorganizowali przedstawiciele władz Uzbekistanu, 3 - Kazachstanu 2 - Egiptu i po jednym - Iranu i Azerbejdżanu.

We wtorek o godz. 3. w nocy do Taszkentu odleciał kolejny samolot. Na wtorkowy wieczór zaplanowano jeszcze dwa kursy do tego miasta. Kolejne loty odbędą się w najbliższych dniach.

- Samoloty, które przylatują po uchodźców przywożą pomocą humanitarną dla Ukrainy. Do tej pory do Pyrzowic przyleciało ponad 25 ton frachtu, głównie różnego rodzaju materiały medyczne - zaznaczył Adamczyk.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. skorzystało z niego rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ze względu na pandemię było ich 1,44 mln, a w 2021 r. - 2,32 mln.

Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.