Ponad 335 mln zł z konkursu RPO na odnawialne źródła energii

fot: Krystian Krawczyk

Udział w piątkowych obradach zapowiedzieli m.in. minister klimatu Michał Kurtyka, prezes NFOŚiGW Piotr Woźny oraz wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda - podał katowicki Urząd Marszałkowski

fot: Krystian Krawczyk

Do ponad 335 mln zł - z pierwotnych 76 mln zł - samorząd woj. śląskiego zwiększył pulę środków konkursu tamtejszego Regionalnego Programu Operacyjnego dot. odnawialnych źródeł energii (OZE). Gminy zgłosiły w nim wnioski na ponad 800 mln zł.

Chodzi o jedyny konkurs na dotacje do OZE dla gmin w obecnym śląskim RPO (część środków na odnawialne źródła jest rozdzielana w procedurze pozakonkursowej). Nabór trwał od września 2017 r. do maja 2018 r. Spłynęło w nim 125 wniosków na ponad 800 mln zł, przy pierwotnej alokacji 75,9 mln zł

Jesienią ub. roku urząd marszałkowski informował, że dzięki uruchomieniu rezerw i zgodzie ministerstw rozwoju oraz finansów udało się jesienią wówczas zwiększyć pulę środków do 147,5 mln zł, co pozwoliło skierować wsparcie zamiast do 6 gmin - do 27.

W poniedziałek natomiast biuro prasowe urzędu podało, że zarząd województwa wynegocjował z Komisją Europejską zwiększenie o 164 mln zł puli środków dla projektów dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii.

- W wyniku renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 Zarząd Województwa uzgodnił z Komisją Europejską zwiększenie alokacji przeznaczonej w Programie na dofinansowanie inwestycji w OZE - napisano w komunikacie urzędu.

Dzięki takiej decyzji możliwy był wybór kolejnych 10 projektów z listy rezerwowej konkursu. Nowe wybrane projekty - realizowane na terenie 24 gmin - uzyskają wsparcie w wysokości 164 mln zł z funduszy strukturalnych oraz 8,3 mln zł z budżetu państwa.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zapowiadali to podwyższenie środków konkursu już w listopadzie ub. roku. Jak zapowiadali wówczas - podczas podsumowania pierwszego roku pracy obecnego zarządu województwa, po renegocjacjach śródokresowych RPO (zaktualizowany Program wysłano do Komisji Europejskiej 18 listopada ub. roku), pierwotna alokacja na dotacje do OZE miała zostać "potrojona".

Część środków śląskiego RPO na odnawialne źródła energii jest rozdzielana w procedurze tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w której samorządy lokalne współdecydują o podziale środków. Na początku br. związek ZIT zrzeszający gminy centralnej części regionu informował np. o podziale ponad 135 mln zł dofinansowania w obszarze efektywności energetycznej i OZE w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej - między 77 projektów.

Największym beneficjentem w tamtym naborze została gmina Siemianowice Śląskie, która pozyskała ponad 17 mln zł na niskoenergetyczne budynki użyteczności publicznej i poprawę efektywności energetycznej w budynkach będących własnością miasta. Z podobnych środków korzystają też samorządy trzech pozostałych subregionów województwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.