Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.46 PLN (+0.32%)

KGHM Polska Miedź S.A.

267.90 PLN (+1.09%)

ORLEN S.A.

134.34 PLN (+1.42%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.53 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.27 PLN (+2.65%)

Enea S.A.

24.60 PLN (+2.50%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

34.05 PLN (-1.30%)

Złoto

4 741.95 USD (+0.84%)

Srebro

75.21 USD (-0.42%)

Ropa naftowa

99.21 USD (-4.24%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.42%)

Miedź

5.65 USD (-0.07%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Pomnik na terenie dawnej KWK Szombierki przeznaczony do rozbiórki

fot: Tomasz Rzeczycki

Postument znajdujący się przy ul. Zabrzańskiej 7 w Bytomiu ma zostać rozebrany

fot: Tomasz Rzeczycki

Na terenie po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki w Bytomiu znajduje się skromny pomnik. U dołu widnieją dwie tarcze prezentujące białego orła na czerwonym tle oraz górnicze symbole pracy - młotek i pyrlik. Ponad nimi wznosi się pusty postument. Okazuje się, że lata tego pomnika są już policzone. Docelowo ma zostać zlikwidowany.

- Postument przy ul. Zabrzańskiej nie jest wpisany do rejestru zabytków, ani do gminnej ewidencji zabytków. Nie jest także objęty zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Analizując fotografie archiwalne, należy wskazać, iż uprzednio postument obłożony był w całości prostokątnymi, białymi płytkami. Na nim znajdowała się metalowa tablica, upamiętniająca najprawdopodobniej katastrofę górniczą, a po lewej stronie umiejscowiono maszty flagowe. Zarówno godło, jak i herb górniczy nie były pokryte farbą. Biorąc pod uwagę proweniencję zakładu, należy podkreślić, iż obiekt ten może być powojenny, o czym świadczy godło Polski - zakład leżał do 1945 r. w granicach Niemiec. Z uwagi na fakt, że tablica została skradziona, w 2013 r. społeczność górnicza dokonała jej symbolicznego odtworzenia i umieszczono ją na budynku dawnej dyrekcji kopalni Szombierki przy ul. Zabrzańskiej 7. Nowa tablica upamiętnia trud górniczy. Z oryginalnego pomnika nie zachowało się poza godłem i herbem już nic, przypomina o nim wspomniana tablica, natomiast należy wskazać, że przez teren, na którym pozostałości postumentu są zlokalizowane, będzie przebiegać BECETKA, więc jego pozostałości są przewidziane do rozbiórki - wyjaśnia Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

BECETKA to planowana przez miasto trasa drogowa, mająca pełnić funkcję zachodniej obwodnicy śródmieścia. Ma się ona odgałęziać od drogi krajowej nr 11 (Bytom - Kołobrzeg) na północ od KWK Centrum, omijać od zachodu teren kopalni, następnie po przekroczeniu torów linii kolejowej nr 131 biec trasą dawnej bocznicy kolejowej KWK Szombierki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe będą funkcjonować w niestandardowych godzinach. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomniała we wtorek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji; równocześnie należy wyprzedzać czas, tak, aby chronić ludzi przed jej negatywnymi konsekwencjami - podkreślił we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.