Polsko-litewski most energetyczny w 2015 roku?

fot: Jerzy Chromik/ARC

Prezes PSE Operator Henryk Majchrzak poinformował o przygotowaniach do wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań w transgraniczym przesyle prądu

fot: Jerzy Chromik/ARC

Inwestycja warta ok. 1,7 mld zł, strategiczna dla Polski, Litwy i Unii Europejskiej, wkracza w kolejną fazę. Po wyborze wykonawców, czas na budowę linii. Wszystko wskazuje na to, że realizacja polsko-litewskiego mostu energetycznego zostanie zakończona zgodnie z planem, czyli jeszcze w 2015 roku.

- Pierwszą, bardzo trudną fazę, czyli przygotowanie i przeprowadzenie większości przetargów, wyłonienie wykonawców oraz zdobycie środków na realizację, mamy już za sobą. Firmy wykonawcze już przystąpiły do pracy w terenie - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Henryk Majchrzak, prezes PSE Operator.

Podpisane są też trzy umowy o dofinansowanie unijne tych projektów. Czwarta umowa zostanie podpisana w ciągu najbliższych dni. Ponad 700 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora, PSE Operator.

- Nakłady na cały projekt szacowane są na ok. 1,7 mld zł netto. Zarówno zawarte umowy, promesy, jak i włączenie projektu Polska-Litwa do unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko są gwarantem, że środki na realizację tego połączenia transgranicznego są zapewnione - informuje prezes operatora systemu przesyłowego.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych, ponieważ jest niezbędnym elementem budowy wspólnego unijnego rynku energii. Budowa mostu energetycznego obejmuje 12 inwestycji na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Pierwotnie szacowano, że będą one kosztowały ponad 2 mld zł netto. Po przeprowadzonych przetargach, wszystko wskazuje, że będzie to znacznie mniej - ok. 1,7 mld zł netto.

- Projekt jest realizowany zgodnie z planem. Inwestycja musi się zakończyć do końca 2015 roku. Taki horyzont określiła Komisja Europejska. Budowa mostu miedzy Polską a Litwą jest elementem unijnego programu rozbudowy transgranicznych sieci energetycznych. Ma on gwarantować bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego UE - tłumaczy Henryk Majchrzak.

Obecnie realizowany jest kolejny, trudny etap - procesy uzgodnień z mieszkańcami i samorządami dotyczący tras przejścia linii przez ich regiony.

- Zależy nam na dobrych relacjach z mieszkańcami gmin, przez które będzie przebiegała trasa linii. Trzeba znaleźć konsensus pomiędzy właścicielami gruntów a potrzebami związanymi z rozbudową i rozwojem systemu energetycznego, który szczególnie w regionie północno-wschodniej Polski był dotychczas słabo rozwinięty - dodaje Henryk Majchrzak.

Zakończenie pierwszego etapu budowy linii pomiędzy Polską i Litwą stworzy zdolności przesyłowe na poziomie 500 MW.

W 2008 roku została założona spółka LitPol Link mająca zrealizować prace przygotowawcze do budowy połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa. 50 procent udziałów spółki należy do PSE Operator, pozostałe 50 procent - do Litgrid AB, pełniących funkcje operatorów przesyłowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.