Polskie gazownictwo ważnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego

1511938469 prezydent andrzej duda

fot: KPRP

Mam świadomość, że w ogólnym bilansie energetycznym Polski znaczenie gazu ziemnego stale wzrasta - napisał prezydent do uczestników kongresu

fot: KPRP

"Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, a gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników VI Kongres Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

Obrady Kongresu rozpoczęły się w czwartek, 5 kwietnia, w Łodzi. Temat dwudniowych obrad to: "Rynek gazu ziemnego w Polsce - kierunki rozwoju".

Podczas Kongresu przewidziane są trzy sesje tematyczne poświęcone: kierunkom rozwoju rynku gazu w Polsce, regulacjom prawnym w branży gazowniczej oraz bezpieczeństwu technicznemu w kontekście rynku usług, producentów i odbiorców.

W trakcie kongresu organizator, Izba Gospodarcza Gazownictwa, uczci jubileusz 15-lecia działalności.

List prezydenta do uczestników
List do uczestników VI Kongresu skierował prezydent Andrzej Duda. Napisał w nim, że "branża energetyczna ma ogromne znaczenie dla kondycji całej polskiej gospodarki i dla ekonomicznego rozwoju naszej Ojczyzny".

"Bezpieczeństwo energetyczne stanowi jeden z filarów suwerenności Rzeczypospolitej, decydując o naszej pozycji i podmiotowości w przestrzeni międzynarodowej. Ma to szczególną wymowę właśnie teraz, gdy obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Odczuwając dumę z historycznego dorobku, spoglądamy jednocześnie w przyszłość. Zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić, aby jeszcze bardziej umocnić naszą suwerenność, bezpieczeństwo i gospodarczą niezależność" - napisał prezydent.

Prezydent zaznaczył, że zagadnienia, nad którymi debatują uczestnicy kongresu, znajdują się również w centrum jego uwagi. Przypomina, że w ubiegłym roku powołał Zespół do Spraw Bezpieczeństwa Energetycznego, którego celem jest opiniowanie i doradzanie w kwestiach związanych m.in. z bieżącym i perspektywicznym bezpieczeństwem dostaw paliw, efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii.

"Mam świadomość, że w ogólnym bilansie energetycznym Polski znaczenie gazu ziemnego stale wzrasta. Szacunki wskazują, że w nie tak już odległym 2030 roku będziemy potrzebować około 20 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa" - podkreślił prezydent.

"Polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Warto przy tym pamiętać, że gaz ziemny jest najbardziej ekologicznym paliwem kopalnianym, co zachęca do intensywniejszego jego wykorzystywania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kluczowym czynnikiem jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu i uniezależnienie się od dostaw z jednego kierunku" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że Polska w istotny sposób umocniła swoje bezpieczeństwo energetyczne, dzięki niedawno otwartemu terminalowi LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.