Politechnika Śląska: Liderem przedsiębiorczości studentów

Start TAL

fot: Jolanta Talarczyk

Założenia projektu „Start” przedstawili prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej (pierwszy z prawej) oraz prof. Jan Kaźmierczak, poseł na Sejm (w środku)

fot: Jolanta Talarczyk

Dwa tysiące studentów z sześciu uczelni woj. śląskiego obejmie projekt \"Start\", który ma rozbudzić biznesowy zapał studentów. W czwartek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowano jego założenia. Liderem programu jest Politechnika Śląska.

- Zależy nam na pobudzaniu i promowaniu przedsiębiorczości akademickiej. Mamy już w tym zakresie konkretne dokonania - zapewnił dzisiaj nettg.pl prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.

Program \"Start\" jest wspólną platformą usług wspierających studentów i absolwentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich, którzy mają pomysł na własny biznes i chcą go zrealizować. Taką furtkę przedsiębiorczości dla ludzi młodych otwarto na razie na dwa najbliższe lata akademickie. Jeżeli wszystko będzie przebiegało po myśli organizatorów, to będzie on kontynuowany w następnych latach. W programie uczestniczą: Politechnika Śląska w Gliwicach, Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Częstochowska oraz Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. Podczas rozpoczętej dzisiaj konferencji otwierającej projekt \"Start\" przedstawiciele władz tych uczelni prezentowali własne doświadczenia w kształtowaniu postaw przedsiębiorczości akademickiej.

- Zalążkiem tego programu jest konkurs, który organizowaliśmy na Politechnice Śląskiej - Mój pomysł na biznes. \"Start\" jest od niego bardziej kompleksowy. Najpierw zaproponujemy uczestnikom szkolenia. Później na zasadzie konkursowej wyłonione zostaną pomysły, które mają największe szanse na realizację. W trzecim etapie autorzy tych projektów otrzymają wsparcie osób, które już mają doświadczenie w biznesie - wyjaśniał dziennikarzom poseł na Sejm, prof. Jan Kaźmierczak, koordynator projektu \"Start\".

Projekt \"Start\" jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL VIII. Regionalne Kadry Gospodarki, 8.2. Transfer wiedzy, 8.2.1. Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw), a jego budżet wynosi 4 mln zł. Uczestnicy projektu otrzymają wszechstronne wsparcie, ale sposób finansowania realizacji pomysłów biznesowych muszą uzyskać we własnym zakresie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.