Politechnika Śląska: Doktorat honorowy dla profesora Bolkowskiego

W czwartek, 5 listopada w Politechnice Śląskiej odbędzie się akademicka uroczystość. Uhonorowane zostaną zasługi dla rozwoju gliwickiej uczelni profesora zw. dr hab. Stanisława Bolkowskiego, który wszystkie szczeble kariery naukowej przeszedł na Politechnice Warszawskiej. Senat Politechniki Śląskiej podjął uchwałę o nadaniu tytułu doktora honoris causa warszawskiemu uczonemu na wniosek Wydziału Elektrycznego PŚ.

Profesor Bolkowski będzie dopiero 37 doktorem honoris causa w 65-letniej historii Politechniki Śląskiej. Gliwicka uczelnia bardzo szanuje ten honorowy tytuł i nadaje go rzadko za wyjątkowy dorobek i zasługi dla rozwoju PŚ.

- Profesor Stanisław Bolkowski jest przyjacielem Wydziału Elektrycznego, zawsze chętnie służącym radą i pomocą w sprawach z zakresu elektrotechniki. Podczas pełnienia funkcji prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich profesor zabiegał o rozwój i promocję Gliwickiego Oddziału Stowarzyszenia. Wielokrotnie uczestniczyłem w konferencjach i zjazdach, podczas których profesor Bolkowski poruszał trudne tematy polskiej energetyki i jakości energii elektrycznej, proponując praktyczne i istotne rozwiązania bieżących i perspektywicznych problemów - powiedział nettg.pl prof. Lesław Topór-Kamiński, dziekan Wydziału Elektrycznego PŚ.

37 doktor honoris causa w latach 1975-2001 roku był kierownikiem Zakładu Elektrotechniki Teoretycznej Politechniki Warszawskiej. W latach 1981-1987 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, a w latach 1987-1993 - dziekana tego wydziału. W latach 1990-1996 był przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Kształcenia. W kadencji 1996-1999 został wybrany na stanowisko prorektora ds. dydaktyki, a w kadencji 1999-2002 - na stanowisko prorektora ds. nauki.
W latach w 1998-2006 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

- Prof. Bolkowski odcisnął znaczące piętno na elektrotechnice polskiej i międzynarodowej. Szkoła naukowa, którą stworzył, wykształciła wiele pokoleń inżynierów, magistrów, doktorów oraz wypromowała wielu doktorów habilitowanych i profesorów. Prowadzi ścisłą współpracę z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Śląskiej, rozpoczętą już w latach 70. ubiegłego wieku, w szczególności z grupą naukowców z Zakładu Elektrotechniki Teoretycznej, Informatyki i Telekomunikacji - zapewnia nettg.pl prof. Marian Pasko z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, który jest promotorem nadania tytułu doktora honoris causa Politechniki Śląskiej prof. Bolkowskiemu.

Uroczystość odbędzie się w czwartek o godzinie 11.00 w Auli Głównej Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18B w Gliwicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.