Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.99 PLN (-5.19%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.30 PLN (+1.90%)

ORLEN S.A.

131.54 PLN (-1.10%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (0.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.49 PLN (-0.10%)

Enea S.A.

25.06 PLN (+1.79%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.10 PLN (-4.89%)

Złoto

4 765.92 USD (+1.35%)

Srebro

74.86 USD (-0.89%)

Ropa naftowa

101.13 USD (-2.38%)

Gaz ziemny

2.83 USD (-1.67%)

Miedź

5.61 USD (-0.83%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.99 PLN (-5.19%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.30 PLN (+1.90%)

ORLEN S.A.

131.54 PLN (-1.10%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.74 PLN (0.00%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.49 PLN (-0.10%)

Enea S.A.

25.06 PLN (+1.79%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.10 PLN (-4.89%)

Złoto

4 765.92 USD (+1.35%)

Srebro

74.86 USD (-0.89%)

Ropa naftowa

101.13 USD (-2.38%)

Gaz ziemny

2.83 USD (-1.67%)

Miedź

5.61 USD (-0.83%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Polacy uważają, że sprawy w kraju zmierzają w dobrym kierunku

Prad1 unsplash

fot: Unsplash

Zgodnie z zapisami Tarczy Solidarnościowej, jeśli w 2023 r. nie przekroczysz zużycia 2000 kWh, wówczas będziesz rozliczać się po cenach energii z 2022 r.

fot: Unsplash

Blisko połowa respondentów uważa, że sprawy w kraju zmierzają w dobrym kierunku - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Ipsos. Co trzeci Polak przyznaje, że sytuacja gospodarcza pogorszyła się i tyle samo osób uważa, że poprawi się ona w ciągu roku.

Zgodnie z opublikowanym badaniem kierunek zmian w kraju pozytywnie oceniło 46 proc. respondentów. Przeciwnego zdania było 35 proc. osób, a pozostałe 19 proc. uważa, że trudno jest to ocenić.

Badanie wykazało, że 16 proc. Polaków wskazuje na poprawę sytuacji gospodarczej w kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a według 31 proc. pogorszyła się ona. Zdecydowana większość, bo 53 proc. twierdzi, że sytuacja gospodarcza nie zmieniła się.

Patrząc na kolejne 12 miesięcy do przodu, to optymistami co do poprawy sytuacji gospodarczej jest 32 proc. respondentów, a pesymistami - 22 proc. Według 46 proc. osób sytuacja gospodarcza w ciągu najbliższego roku się nie zmieni.

Badanie wykazało, że 70 proc. Polaków uważa, że poziom bezrobocia w Polsce się nie zmieni. Co piąty badany twierdzi, że bezrobocie wzrośnie, a co dziesiąty - że będzie ono spadać.

Oceniając sytuację materialną gospodarstw domowych 66 proc. badanych wskazało, że nie zmieniła się ona w ciągu ostatniego roku. Według 24 proc. pogorszyła się, a co dziesiąty ocenił, że poprawiła się.

Więcej optymistów patrzy w przyszłość; co czwarty badany liczy, że sytuacja jego gospodarstwa domowego w ciągu roku się poprawi, zaś pesymistami jest 16 proc. respondentów. Nadal jednak większość stanowią ci, według których sytuacja materialna w ciągu następnych 12 miesięcy się nie zmieni.

Ipsos przekazał ponadto, że zgodnie z lutowym badaniem, zdecydowanej większości respondentów (75 proc.) wystarcza środków na życie. 9 proc. badanych nie wystarcza, a 16 proc. osób deklaruje, że może odkładać pieniądze.

Z sondażu wynika, że niemal połowa badanych (47 proc.) spodziewa się wolniejszego tempa wzrostu lub spadku inflacji. Szybkiego wzrostu cen spodziewa się 9 proc. respondentów, a 44 proc. - takiego samego tempa wzrostu inflacji.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-12 lutego na reprezentatywnej grupie 1 tys. Polaków w wieku powyżej 15. roku życia. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak dobrać wycieraczki do swojego samochodu?

Wycieraczki samochodowe to element, który często bywa niedoceniany, dopóki nie zacznie sprawiać problemów. Tymczasem ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dobra widoczność podczas deszczu, śniegu czy jazdy nocą zależy właśnie od jakości i dopasowania tego niewielkiego, ale istotnego elementu. Właściwie dobrane wycieraczki pozwalają uniknąć smug, skrzypienia i niedokładnego oczyszczania szyby, co znacząco poprawia komfort prowadzenia pojazdu.

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe będą funkcjonować w niestandardowych godzinach. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomniała we wtorek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.