Podziemne „zamiatanie" w KHW

fot: Maciej Dorosiński

W odmetanowaniu otworami z powierzchni należy upatrywać przyszłość dla eksploatacji złóż głębokich i silnie metanonośnych

fot: Maciej Dorosiński

W resztkowych partiach złóż kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego pozostaje około 3 mln t bardzo dobrej jakości węgla. W firmie poszukuje się rozmaitych metod efektywnego wybrania tych ostatków.

Jako zasoby resztkowe traktuje się w spółce te, których eksploatacja powszechnie stosowanym systemem ścianowym jest nieracjonalna albo ze względu na miąższość pokładów, albo kłóci się z rygorami ochrony powierzchni. Przeprowadzony przez zespół ds. wdrażania nowych technologii przegląd map dołowych zakładów spółki pod kątem ewidencji takich parcel wykazał, że są one zlokalizowane głównie w kopalniach Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła. Łączna ilość pozostającego w nich węgla jest oceniana na około 3 mln t, które żal zostawić.

Alternatywne rozwiązania
Skoro jednak zastosowanie w takich parcelach tradycyjnych maszyn urabiających i odstawczych trudno pogodzić z kryterium efektywności, zespół poszukuje alternatywnych możliwości ich wybrania.

- Węgiel, szczególnie ten już udostępniony, trzeba wydobyć. Myślę o fragmentach pokładów, z których nie da się już wykroić wyrobiska ścianowego. Pracujemy więc nad wprowadzeniem w tym celu nowych maszyn. Przyglądamy się rozwiązaniom, należącym do systemów zwanych "continuous miners", które oferują specjalizujące się w tej dziedzinie firmy Joy, Sandvik i Eickhoff. Chodzi o wydobycie resztek przy użyciu metody ubierek lub z zastosowaniem systemu komorowo-filarowego. Widzieliśmy te maszyny nie tylko w ofertach katalogowych, ale "na żywo". W kopalniach spółki są już wydzielone pod tym kątem odpowiednie partie pokładów. Chcemy, aby efekty wydobycia takimi technologiami pojawiły się już w tym roku. Atrakcyjność zastosowania tego rodzaju alternatywnych rozwiązań polega między innymi na tym, że pozwalają one na czyste wybieranie z dużym udziałem grubych sortymentów, oczekiwanych przez drobnych odbiorców - tłumaczy dyrektor zespołu Waldemar Wiktorczyk.

W podziemnym generatorze
Wśród kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego problem wyczerpujących się zasobów dotyczy przede wszystkim Wieczorka. Nieprzypadkowo zatem w tym właśnie zakładzie dalece zaawansowane są przygotowania do zupełnie nowej techniki eksploatacji resztkowych fragmentów złóż. Już w II kwartale tego roku ma tu zostać podjęta przemysłowa próba zgazowania węgla w podziemnym generatorze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.