Podkarpackie: powstanie zakład produkujący stacje regazyfikacji LNG

1477315703 zawor zegar psgaz pl

fot: psgaz.pl

Polska Spółka Gazownictwa w najbliższych sześciu latach chce podnieść wskaźnik gazyfikacji kraju z obecnych 58 proc. do 61 proc.

fot: psgaz.pl

Polska Spółka Gazownictwa wybuduje w Jarosławiu (woj. podkarpackie) zakład produkujący kompletne stacje regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG). Inwestycja ma kosztować ponad 25 mln zł, dzięki niej powstanie ponad 70 miejsc pracy. Zakład rozpocznie produkcję w 2018 r.

Prezes PSG Jarosław Wróbel powiedział w poniedziałek (24 października) na konferencji prasowej w Jarosławiu, że budowa zakładu to element realizacji strategii spółki.

- Jednym ze sposobów realizacji naszej strategii jest bowiem, dostarczanie gazu LNG w tereny, gdzie budowa tradycyjnej sieci jest niemożliwa w perspektywie kilkunastu lat ze względu m.in. na bardzo duże koszty. Takie białe plamy są w naszym kraju i chcemy wykorzystać LNG do gazyfikacji tych obszarów - tłumaczył.

Prezes PSG zapowiedział, że spółka w najbliższych sześciu latach chce podnieść wskaźnik gazyfikacji kraju z obecnych 58 proc. do 61 proc.

- W tym okresie chcemy zgazyfikować 74 gminy, a żeby można było to zrobić, potrzebne są stacje regazyfikacji - dodał Wróbel, zastrzegając, że spółka będzie nadal rozwijała tradycyjną sieć gazociągową.

Spółka eksploatuje osiem stacji regazyfikacji gazu ziemnego, w przyszłym roku planuje wybudować kolejnych 11. To stacje kupione za granicą.

Zakład w Jarosławiu ma być otwarty w 2018 r., jego docelowa zdolność - 100 stacji rocznie - powinna zostać osiągnięta w 2019 r. Stacje mają być budowane na zagranicznej licencji, ale pracownicy PSG mają je modyfikować. Dzięki inwestycji powstanie ponad 70 miejsc pracy.

Jak zaznaczył Wróbel, zakład produkujący stacje pozwoli spółce obniżyć koszty produkcji i lepiej dopasować stacje do potrzeb klientów.

Obecny na konferencji wiceprezes PGNiG, spółki matki PSG, Janusz Kowalski podkreślił, że budowa zakładu w Jarosławiu to ważna informacja dla całej polskiej gospodarki i sektora gazowego.

- Nie chcemy kupować zagranicznych stacji, ale chcemy produkować je tutaj w Jarosławiu. Ta inwestycja pokazuje, czym jest program zrównoważonego rozwoju - dodał.

Kowalski zwrócił uwagę, że bardzo ważna jest lokalizacja przyszłego zakładu, bo w planach firmy jest eksport za kilka lat stacji regazyfikacji na Ukrainę.

Wiceprezes PGNiG zaznaczył, że budowa stacji regazyfikacji gazu ziemnego (LNG) może znacząco wpłynąć na rozwój gospodarczy także Polski tej lokalnej.

- Decyzja o budowie zakładu w Jarosławiu ma fundamentalne znaczenie dla samorządowców, którzy w miejscach, gdzie nie ma gazociągu, mogą budować stacje, aby dostarczać gaz dla inwestycji na ich terenie - mówił Kowalski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.