Podatek od kopalin wpływa na wyniki, a nie uwzględnia kosztów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Posłowie wyliczyli, że o ponad 40 proc. spadła rentowność bieżącej działalności KGHM

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Wysokość podatku od kopalin znacząco wpływa na wyniki spółki i jej zdolności inwestycyjne, ale nie uwzględnia kosztu pozyskania metalu i nie przewiduje żadnych odliczeń i ulg - zaznaczyła spółka w odpowiedzi na pytanie  o negocjacje prowadzone z resortem finansów dotyczące wysokości tej daniny.

PAP zwróciła się do KGHM z pytaniem, czy miedziowa spółka prowadzi negocjacje dotyczące wysokości podatku od wydobycia niektórych kopalin, a jeśli tak, to na jakim są one etapie.

KGHM podkreślił w odpowiedzi, że nie kwestionuje zasadności tego podatku, jednak zwraca uwagę na formułę jego naliczania i znaczenie tego obciążenia dla wyników, rentowności i zdolności inwestycyjnych spółki. “Swoje stanowisko, które odwołuje się także do opinii swoich interesariuszy i akcjonariuszy, KGHM aktywnie prezentuje organom rządowym i legislacyjnym“ - podkreślono.

W 2023 roku KGHM zapłacił 3,5 mld zł z tytułu podatku od wydobycia niektórych kopalin, a od jego wprowadzenia już ponad 27,3 mld zł.

Przy obliczaniu wysokości tej daniny obowiązująca formuła kalkulacji podatku opiera się na ilości miedzi i srebra zawartej w wyprodukowanym koncentracie i ich wartości rynkowej. “Oznacza to koncentrację na wartości metali w koncentracie bez powiązania z kosztem ich pozyskania (eksploatacji złoża, kosztów wydobycia i przetworzenia urobku, w tym strat technologicznych). Formuła podatku nie przewiduje również żadnego rodzaju odliczeń i ulg“ - zwraca uwagę KGHM.

W odpowiedzi podkreślono, że wysokość podatku znacząco wpływa na wyniki spółki, a co za tym idzie - możliwości finansowania koniecznych w górnictwie przedsięwzięć inwestycyjnych zapewniających efektywność krótko- i długookresową.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi i srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. W praktyce podatkiem obciążony jest tylko KGHM.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.