PKP PLK zamówiły projekt odbudowy linii kolejowej Tychy-Oświęcim

fot: Maciej Dorosiński

Kolejne problemy na torach

fot: Maciej Dorosiński

Dokumentację odbudowy linii kolejowej z Tychów do Oświęcimia przez Bieruń zamówiła spółka PKP PLK. Prace mają być możliwe w perspektywie finansowej 2021-27. Pierwotnie projekt ten był planowany do dofinansowania obecnymi funduszami europejskimi.

Chodzi o jeden z dwóch inwestycyjnych projektów kolejowych pierwotnie przewidzianych do współfinansowania środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Były to: rewitalizacja linii nr 694/157/190/191 Bronów - Bieniowiec - Skoczów - Goleszów - Cieszyn/Wisła Głębce (wówczas szacowana na 290,8 mln zł) oraz rewitalizacja linii 140/169/179/885/138 dla połączenia: Orzesze Jaśkowice - Tychy - Baraniec - KWK Piast - Nowy Bieruń - Oświęcim (ówczesny szacowany koszt: 171,2 mln zł).

Ostatecznie umowę na dofinansowanie z RPO remontu linii do Wisły i Cieszyna (273,5 mln zł do projektu RPO szacowanego na 432 mln zł) podpisano w październiku ub. roku. PKP PLK wybrały następnie wykonawców poszczególnych prowadzonych tam obecnie łącznym kosztem 647 mln zł prac i przy współpracy z samorządem województwa zapewniły pełne finansowanie.

Na początku ub. roku PKP PLK wystąpiły do samorządu woj. śląskiego o zmianę unijnego projektu zmierzającego do utworzenia kolejowego połączenia Tychów z Oświęcimiem przez Bieruń. Zamiast prac w terenie, w obecnej perspektywie powstać ma tylko dokumentacja.

We wtorek zarządca kolejowej infrastruktury poinformował o jej zamówieniu. Jak wynika z komunikatu PLK, umowa na dokumentację projektową dla zadania "Rewitalizacja linii kolejowych nr 140/169/179/885/138 połączenia: Orzesze Jaśkowice - Tychy - Baraniec - KWK Piast - Nowy Bieruń - Oświęcim" ma wartość 10,4 mln zł. Dokumentacja ma powstać do połowy 2022 r.

"Roboty budowlane mogłyby być realizowane w kolejnej perspektywie unijnej 2021 - 2027" - zaznaczyły PLK. Według założeń pozwolą na utworzenie połączenia Tychów z Oświęcimiem z czasem przejazdu ok. 30 min. Prace mają objąć wymianę lub budowę 45 km nowych torów i wymianę 17 km istniejącej sieci trakcyjnej. Linia na odcinku Tychy Lodowisko - Nowy Bieruń ma być elektryfikowana od podstaw.

W komunikacie PLK wskazały, że planowane jest m.in. uruchomienie nieczynnych przystanków Bieruń Mleczarnia i Tychy Urbanowice. Końcowy obecnie przystanek Tychy Lodowisko ma zyskać dodatkowy peron. Przewidywana jest budowa nowych przystanków o roboczych nazwach: Bieruń Kopalnia (w pobliżu kopalni Piast w Bieruniu) oraz Bieruń Łysina i Tychy Potok (w pobliżu fabryki FCA).

Pociągi odbudowaną trasą mają jeździć z prędkościami: pasażerskie do 120 km/h, a towarowe do 80 km/h. Zakładana jest modernizacja 14 przejazdów kolejowo-drogowych oraz remont lub przebudowa 81 obiektów inżynieryjnych, m.in. mostu na Wiśle między Nowym Bieruniem a Oświęcimiem.

W 2016 r. porozumienie w sprawie finansowania i stworzenia do I kw. 2018 dokumentacji przedprojektowej rewitalizacji połączenia podpisali przedstawiciele: Bierunia, Oświęcimia, Orzesza, Łazisk Górnych, Wyr, Tychów oraz PLK. Strony porozumiały się wówczas, że samorządy wesprą przygotowanie szacowanego na 1,5 mln zł opracowania kwotą 250 tys. zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.