PKN Orlen: dywidenda za 2014 r. niewykluczona

PKN Orlen nie wyklucza wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy za 2014 r. z kapitału zapasowego. Wiceprezes ds. finansowych spółki Sławomir Jędrzejczyk przyznał, że kwestia dywidendy dotyczy raczej jej poziomu, a nie tego czy będzie ona wypłacana.

PKN Orlen w ramach skonsolidowanych wyników finansowych za 12 miesięcy 2014 r. podał m.in. w piątek, że ujęciu jednostkowym strata netto wyniosła w tym czasie 4,67 mld zł.

- Jeżeli chodzi o stratę netto to patrzymy na cash flow, na przepływy pieniężne, patrzymy na naszą sytuacją płynnościową i zgodnie z przepisami jesteśmy w stanie wypłacić dywidendę z kapitału zapasowego - oświadczył Jędrzejczyk podczas piątkowej (23 stycznia) konferencji prasowej.

Zaznaczył przy tym, że decyzja odnośnie dywidendy płockiego koncernu będzie oparta właśnie o cash flow, "a nie o stratę netto, która teoretycznie uniemożliwiłaby wypłatę takiej dywidendy".

Jędrzejczyk zastrzegł jednocześnie, iż na ostateczną, rozstrzygającą decyzję w kwestii dywidendy płockiego koncernu należy jeszcze poczekać.

- Myślę, że w ciągu kilku miesięcy, patrząc na rozwój wydarzeń w pierwszym kwartale, będziemy w stanie taką dywidendę zarekomendować" - oświadczył. "Można założyć, że jesteśmy zdeterminowani żeby być spółką dywidendową, więc raczej jest kwestia, jaki poziom dywidendy, a nie czy będziemy płacić - podsumował wiceprezes płockiego koncernu.

Dywidenda PKN Orlen za 2013 r. wyniosła 1,44 zł na jedną akcję. Z zysku netto spółki za 2013 r., wynoszącego ponad 617,6 mln zł na dywidendę przeznaczono tam 615,9 mln zł, a pozostała kwota w wysokości prawie 1,8 mln zł trafiła na kapitał zapasowy spółki.

Pierwszą dywidendę dla akcjonariuszy w wysokości 0,05 zł na jedną akcję płocki koncern wypłacił z zysku za 1999 r. Identyczną kwotę dywidendy koncern wypłacił z zysku za 2000 r. W kolejnych latach wysokość dywidendy wynosiła tam: z zysku za 2001 r. - 0,12 zł, za 2002 r. - 0,14 zł i za 2003 r. - 0,65 zł na jedną akcję.

Największą dywidendę PKN Orlen wypłacił z zysku netto za 2004 r. - kwota ta wyniosła wtedy 2,13 zł na jedną akcję. Dywidenda za 2007 r. wyniosła z kolei 1,62 zł na jedną akcję. W latach 2005-06 oraz 2008-11 spółka nie wypłacała dywidendy. Dywidenda za 2012 r. wyniosła z kolei 1,50 zł na akcję.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.