PKN Orlen: chętnych dużo więcej niż obligacji, pula wyczerpana

fot: ARC/Andrzej Bęben

Największe obroty odnotowywał PKN ORLEN

fot: ARC/Andrzej Bęben

"W ciągu jednego dnia przekroczona została liczba zapisów na obligacje detaliczne PKN Orlen o łącznej wartości 200 mln zł. To trzecia seria w ramach programu emisji papierów dłużnych spółki, gdzie zainteresowanie przewyższyło dostępną pulę" - podał płocki koncern.

Według PKN Orlen 7 maja, czyli w dniu rozpoczęcia zapisów na 4-letnie obligacje spółki serii C, złożono zapisy na liczbę tych papierów dłużnych większą od oferowanej - w związku z tym termin zakończenia przyjmowania zapisów, określony wcześniej na 21 maja 2018 r., został przesunięty na 8 maja 2018 r.

- Ponownie udowodniliśmy, że jesteśmy wiarygodnym partnerem biznesowym i warto nam zaufać. Kolejna emisja obligacji została przygotowana na podstawie diagnozy trendów rynkowych, a jej sukces jest dowodem, że bardzo dobrze dopasowaliśmy naszą ofertę do oczekiwań rynku - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany we wtorkowym komunikacie płockiego koncernu.

-Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji na rynkach finansowych, obligacje PKN Orlen stanowią atrakcyjną alternatywę do lokowania oszczędności gospodarstw domowych. Dlatego nie wykluczamy emisji kolejnych serii w ramach obecnego programu - dodał.

Jak przypomniał płocki koncern, w przypadku serii C oferowane były obligacje o łącznej wartości 200 mln zł, oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, na którą składa się WIBOR 6M oraz marża w wysokości 1,20 proc. "Zapisy złożone w okresie od 7 maja 2018 r. włącznie do 8 maja 2018 r. włącznie zostaną proporcjonalnie zredukowane" - podała spółka.

"To już trzecia seria w ramach programu emisji papierów dłużnych PKN Orlen skierowanych do inwestorów indywidualnych, gdzie zainteresowanie znacznie przewyższyło pulę dostępnych obligacji" - zwróciła uwagę spółka.

PKN Orlen zapowiedział, że jego intencją "jest uplasowanie wszystkich papierów dłużnych w ramach programu o łącznej wartości 1 mld zł" oraz "notowanie papierów dłużnych na rynku Catalyst Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie". Spółka wspomniała przy tym, że jej obligacje detaliczne otrzymały wcześniej ocenę agencji Fitch, która przyznała całemu programowi rating na poziomie A(pol).

Jak informował wcześniej PKN Orlen, cały obecny program emisji obligacji detalicznych zakłada wyemitowanie papierów dłużnych w kilku seriach do łącznej kwoty 1 mld zł w okresie 12 miesięcy od daty zatwierdzenia prospektu, o czym Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała w lipcu 2017 r.

Zarząd PKN Orlen zdecydował o uruchomieniu emisji serii C obligacji pod koniec kwietnia tego roku. Spółka podawała wówczas, że przewidywany dzień emisji to 5 czerwca, liczba obligacji emitowanych wyniesie 2 mln, a wartość nominalna jednej obligacji 100 zł, natomiast dniem ostatecznego wykupu papierów dłużnych tej serii będzie 5 czerwca 2022 r.

We wtorek płocki koncern oświadczył, że zmianie uległ termin przydziału obligacji serii C wyznaczony uprzednio na 22 maja 2018 r. "PKN Orlen dokona przydziału obligacji serii C w dniu 10 maja 2018 r." - poinformowała spółka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.