PKM Gliwice odebrało 15 hybrydowych autobusów przegubowych

1640324237 autobusy

fot: D.Nita-Garbiec/PKM Gliwice

Autobusy firmy MAN posiadają napęd hybrydowy i dodatkowe ekologiczne cechy

fot: D.Nita-Garbiec/PKM Gliwice

Piętnaście 18-metrowych autobusów miejskich o napędzie hybrydowym odebrało samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach (PKM). Wcześniej spółka kupiła 10 konwencjonalnych autobusów 12-metrowych; w 2022 r. ma otrzymać 10 elektryków.

Jak wynika z informacji w rozesłanym w czwartek wieczorem biuletynie gliwickiego magistratu, firma MAN Truck & Bus Polska z Nadarzyna dostarczyła Gliwicom 15 ekologicznych pojazdów, wyprodukowanych w fabryce w Starachowicach.

Dotychczas na gliwickie ulice wyjechało sześć niskopodłogowych przegubowych autobusów komunikacji miejskiej MAN Lion's City 19C. Kursują one m.in. na liniach: 617, 624, 197 i 126. Po nowym roku na trasy wyjedzie pozostałych dziewięć takich autobusów.

Dla PKM jest to nowa jakość. - Autobusy firmy MAN posiadają napęd hybrydowy i dodatkowe ekologiczne cechy: funkcję rekuperacji energii, czyli gromadzenia energii wynikającej z hamowania autobusu w specjalnym kondensatorze (supercaps) i wykorzystania tak zgromadzonej energii do wspierania silnika spalinowego autobusu przez dodatkowy silnik elektryczny w czasie napędu pojazdu - wyliczył cytowany w informacji miasta prezes gliwickiego PKM Henryk Szary.

To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Wspierając działania władz miasta w zakresie ekologii, staramy się podejmować kroki minimalizujące emisję spalin do atmosfery. Zakup autobusów był właśnie jednym z tych kroków w drodze do czystszego środowiska - dodał Szary.

Trwający od połowy grudnia ub. roku przetarg dotyczył dostawy w br. 15 przegubowych, 18-metrowych autobusów miejskich z napędem konwencjonalnym. W ocenie ofert preferowano jednak pojazdy hybrydowe: w specyfikacji zamówienia przewoźnik zastrzegł, że cena ma stanowić 50 proc. kryterium oceny ofert. Pozostałymi były: ocena techniczna (20 proc., tu z kolei w 20 proc. punktowano napęd hybrydowy), ekologia (20 proc.), warunki gwarancji i serwisu oraz ceny wybranych części zamiennych (po 5 proc.).

Spółka deklarowała, że chce przeznaczyć na to zamówienie nieco ponad 23 mln zł brutto. Zgłosiło się dwóch producentów: MAN z ceną niższą od budżetu o ok. 20 tys. zł i Solaris - z ofertą opiewającą na ponad 25,4 mln zł brutto. Gliwickie PKM w przetargu zastrzegło, że zamówienie ma zostać zrealizowane w 280 dni od podpisania umowy.

W ub. roku w podobnym przetargu przewoźnik kupił za 11,4 mln zł 10 konwencjonalnych autobusów 12-metrowych marki Solaris.

Gliwickie PKM finansuje ubiegłoroczny i obecny zakup własnymi środkami. Od pewnego czasu fundusze europejskie nie mogą bowiem już wspierać zakupów pojazdów z konwencjonalnymi silnikami diesla. Środki unijne dotują natomiast zakup tego przewoźnika, obejmujący 10 nowych autobusów elektrycznych - z infrastrukturą ładowania.

PKM Gliwice, które dotąd nie używało pojazdów z napędem elektrycznym, złożyło zamówienie na trzy takie autobusy 18-metrowe i siedem 12-metrowych w unijnym projekcie oszacowanym na 39,1 mln zł netto, przy dotacji 26,9 mln zł netto. Umowę podpisano w sierpniu 2020 r.; termin jej realizacji to 2022 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.