PiS: Rządbije robotników\", żadamy wyjaśnień!

Demonstracja1 29 04 2009 PAP

fot: ARC

W zapowiadanej manifestacji udział wziąć ma kilka tysięcy górników

fot: ARC

Posłowie PiS będą domagać się wyjaśnień od rządu, dotyczących brutalnego działania policji przeciwko protestującym przed kongresem Europejskiej Partii Ludowej.

Klub PiS chce zwołania posiedzenia połączonych komisji - sprawiedliwości i praw człowieka oraz administracji i spraw wewnętrznych. Zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości, służby porządkowe zareagowały niewspółmiernie do okoliczności używając gazu pieprzowego przeciwko stoczniowcom.

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że użyto siły przeciwko ludziom, którzy demonstrowali w obronie własnych miejsc pracy. Zarzucił rządowi, że oderwał się od społeczeństwa i bije robotników.

Wczoraj, kiedy stoczniowcy z Gdańska próbowali przedostać się przez barierki otaczające wejście do Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie odbywa się kongres Europejskiej Partii Ludowej, doszło do interwencji policji.

Służby porządkowe użyły gazów pieprzowych, a straż pożarna piany gaśniczej. Po ponad godzinnej demonstracji stoczniowcy zakończyli protest. Trzech policjantów i kilku stoczniowców zostało rannych, potrzebna była pomoc medyczna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trzeci moduł największego doku w tej części Europy zwodowany. Konstrukcja powstaje w Szczecinie

Dziobowy moduł doku dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” został w sobotę zwodowany na Odrze. Operacja zsunięcia i zanurzenia konstrukcji o masie 4 tys. ton trwała kilkanaście godzin. We wrześniu rozpocznie się scalanie trzech części 240-metrowego doku na wodzie.

Prawie 90 mieszkań na osiedlu KTBS przy ul. Kosmicznej już zajętych. W Katowicach powstanie kolejny budynek

Nowe osiedle Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej w Katowicach zaczyna tętnić życiem. Spośród 111 mieszkań blisko 90 przekazano już mieszkańcom, a wielu lokatorów zdążyło się wprowadzić. KTBS przygotowuje jednocześnie następną inwestycję mieszkaniową przy ul. Kossutha.

Wszystko o górniczych płacach. Jakie było średnie wynagrodzenie?

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o płacach górników, które były zróżnicowane w zależności – na przykład – od kondycji kopalń i spółek węglowych. Ale w 31. numerze „Trybuny Górniczej” z 8 sierpnia 1996 r. znalazło się i wiele innych interesujących tematów.

SRK zachęca do oddawania krwi. Ważna każda kropla

W najbliższy wtorek, 11 czerwca, w Spółce Restrukturyzacji Kopalń odbędzie się akcja oddawania krwi.