Pierwszy w Polsce podziemny magazyn gazu w złożu ropy naftowej

W poniedziałek w Krzywopłotach k. Karlina (Zachodniopomorskie) uroczyście uruchomiono pierwszy w Polsce podziemny magazyn gazu w wyeksploatowanym złożu ropy naftowej Daszewo, gdzie w 1980 r. doszło do erupcji i wielkiego naftowego pożaru.

Magazyn ma obecnie pojemność 30 mln m sześciennych, jego docelowa pojemność ma być dwukrotnie większa. Gaz jest gromadzony na głębokości 2 tys. 748 m - 2 tys. 839 m, pod ciśnieniem 12,5 MPa (megapaskala) w złożu ma temperaturę 72,5 stopni Celsjusza.

Napełnianie magazynu gazem zajmuje 150 dni. Zapasy zgromadzonego tam surowca wystarczą na 100-110 dni.

Gaz jest dostarczany do magazynu gazociągiem DN 250 relacji Mieszalnia Gazu Karlino - Stare Bielice. Najpierw przechodzi przez układ pomiarowy, następnie wpływa do kolektora ssącego, później jest sprężany do ciśnienia panującego w magazynie i chłodzony powietrzem w chłodnicach wentylatorowych, potem znowu przepływa do układów regulacyjno-pomiarowych, gdzie następuje podział jego strumienia na dwa obsługujące magazyn odwierty Daszewo - 1 i Daszewo DR - 1k.

Z magazynu gaz jest odbierany za pomocą gazociągu DN 150. Najpierw przechodzi przez odwierty Daszewo - 1 i Daszewo DR - 1 k. Później jest podgrzewany i pod zredukowanym do ok. 6,3 MPa ciśnieniem jest kierowany do trójfazowych separatorów, gdzie następuje oddzielenie gazu od wody i ropy. Następnie jest osuszany, kierowany na układ pomiarowy i przesyłany do Mieszalni Gazu Karlino, skąd trafia do sieci przesyłowej.

W Krzywopłotach magazynowany jest obecnie gaz zaazotowany. Około roku 2015 - 2018 po wyeksploatowaniu znajdujących się w pobliżu złóż, ma być przekształcony na magazyn gazu wysokometanowego.

Zdzisław Kowalski, prezes Wielkopolskiej Spółki Gazowniczej, dodał, że dzięki uruchomieniu magazynu \"powinny zostać zlikwidowane problemy z ciśnieniem w sieci przesyłowej występujące w pasie nadmorskim na przełomie XX i XXI wieku\".

Koncepcja przekształcenia dawnego złoża ropy naftowej Daszewo w podziemny magazyn gazu powstała w roku 1996 r. Projekt budowlany wykonało kilka lat później biuro projektowe ze Słowacji. Prace budowlane polegające m.in. na zrekonstruowaniu i przeczyszczeniu otworów wiertniczych i ustawieniu nad magazynem zestawu urządzeń tłoczących oraz układu oczyszczającego gaz rozpoczęły się w czerwcu 2008 r.

Inwestycja kosztowała ok. 35 mln zł. Prowadził ją oddział PGNiG W Zielonej Górze. Jak powiedział dyrektor tego oddziału Tadeusz Kulczyk do magazynu Daszewo zatłoczono już ok. 10 mln m sześciennych gazu.

Podziemny magazyn gazu Daszewo jest siódmym tego typu obiektem PGNiG SA. Pozostałe magazyny - niektóre znacznie większe od Daszewa - znajdują się w Mogilnie, Wierzchomicach, Husowie, Strachocinie, Swarzowie i Brzeźnicy. Powstać mają jeszcze dwa podziemne magazyny gazu: w Bonikowie i Kosakowie.

Podziemny magazyn gazu Daszewo powstał na dawnym złożu ropy naftowej, gdzie 9 grudnia 1980 r. doszło do potężnej erupcji ropy i gazu, co wywołało największy w powojennej Polsce naftowy pożar. Ostatecznie ugaszono go 10 stycznia 1981 r. Sześć dni później rozpoczęła się eksploatacja tego złoża. Ropę w Daszewie wydobywano do 2002 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.