Pieniądze: 28 milionów dla Bytomia

fot: Andrzej Bęben/ARC

Najwięcej osób opowiedziało się za tym, by Bytom promowany był z pomocą herbu

fot: Andrzej Bęben/ARC

Unijne dofinansowanie w wysokości 28 mln zł przyznał zarząd woj. śląskiego na rewitalizację zabytkowej Kolonii Zgorzelec w Bytomiu. To ostatni dofinansowany projekt infrastrukturalny w ramach bytomskiego tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji.

O decyzji zarządu woj. śląskiego poinformowała pełniąca od listopada ub. roku funkcję jego członka Izabela Domogała. Wcześniej przez kilka lat Domogała kierowała biurem rewitalizacji i funduszy europejskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Miasto to - jako szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi - ma do wykorzystania w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego w obecnej perspektywie 100 mln euro. Są one dostępne w ramach tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji (oznacza to obszar problemowy, na którym występuje największa degradacja społeczna, przestrzenna, środowiskowa i gospodarcza).

Szacowaną ogółem umownie na 400 mln zł (100 mln euro) tzw. alokację OSI pokrywają dwa źródła. Przewidziane na ok. 220 mln zł projekty infrastrukturalne są finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a szacowane na ok. 180 mln zł projekty społeczne - z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jak informowała wiosną ub. roku Domogała (jeszcze pracując w bytomskim magistracie), do tamtego czasu miasto złożyło pod kątem OSI 28 projektów inwestycyjnych oraz 21 miejskich projektów społecznych.

Jeden z tych projektów inwestycyjnych dotyczy rewitalizacji infrastruktury zabytkowej Kolonii Zgorzelec. To położone między Bytomiem (w jego granicach), Rudą Śląską i Świętochłowicami osiedle robotnicze dawnej, nieistniejącej już Huty Zygmunt z końca XIX w. To także najmniejszy z zamieszkałych bytomskich obszarów rewitalizacji - liczy jedynie 7 hektarów powierzchni.

Według Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom 2020+ średni wiek 34 tamtejszych miejskich dwurodzinnych i czterorodzinnych budynków mieszkalnych z wydzielonymi ogrodami przekracza 110 lat, a 85 proc. z nich jest w złym lub bardzo w złym stanie (kilkanaście budynków wyłączono już z użytkowania).

W Kolonii Zgorzelec mieszka ok. 150 osób, z których dwie trzecie pobiera różne zasiłki. GPR diagnozuje tam koncentrację licznych problemów, a jednocześnie - z uwagi na niewielką powierzchnię i populację - możliwość kompleksowych działań, mogących radykalnie poprawić sytuację osiedla (również ujętych w GPR). Część działań społecznych w tym miejscu ma być finansowana w ramach OSI.

W grudniu ub. roku miasto informowało też o zapewnieniu z tego źródła 19 mln zł na remont dawnych zakładów naprawczych w dzielnicy Rozbark oraz 25,5 mln zł m.in. na Centra Usług Społecznych.

W dawnych zakładach naprawczych powstanie dzielnicowe centrum rewitalizacji dostępne dla mieszkańców i organizacji pozarządowych. Będą tam m.in. prowadzone szkolenia i warsztaty, powstanie też minimuzeum, na które zaadaptowane zostanie budynek kotlarni. Inwestycja ma rozpocząć się w tym roku i być realizowana do połowy 2021 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.