Pielgrzymka górników na Jasną Górę: Modlitwa o pracę i bezpieczeństwo

Pielgrzymka gornikow jasna gora EKAI

fot: wiara.pl

Górnicy pielgrzymowali w niedzielę na Jasną Górę

fot: wiara.pl

Około 3 tys. pracowników wszystkich gałęzi polskiego przemysłu wydobywczego uczestniczyło w niedzielę w XIX Pielgrzymce Braci Górniczej na Jasną Górę. Przed obraz Jasnogórskiej Pani przywiodła ich suplika: ,,Do Matki Boskiej Częstochowskiej z prośbą o godne i bezpieczne warunki pracy dla polskiego górnictwa\".

Oprócz zawartej w haśle pielgrzymki modlitwy o bezpieczeństwo pracy w kopalniach i powstrzymanie likwidacji miejsc pracy zgromadzeni w jasnogórskim sanktuarium górnicy modlili się również za kolegów, zmarłych we wrześniowej katastrofie w kopalni ,,Wujek-Śląsk\".
Organizowana przez ,,Solidarność\" pielgrzymka tradycyjnie rozpoczęła się przed kościołem pw. św. Barbary, skąd górnicy przeszli na Jasną Górę. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Stefana kardynała Wyszyńskiego uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Wałach.

- Przyjeżdżamy w intencji, aby stan górniczy mimo wszystko jeszcze trwał, aby było tyle powrotów z pracy, ile wyjść, aby każdy mógł wrócić zdrowy i cały do domu, gdzie czeka matka, czy żona i dzieci - wskazywał na powody pielgrzymowania do Jasnogórskiej Pani Adam Kuś z Sekcji Krajowej Górnictwa i Przetwórstwa Siarki ,,S\".

Mszy św. dla pielgrzymów w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył bp. Tadeusz Rakoczy, ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej. W homilii mówił: - Nie zapominamy w modlitwach o naszych górnikach, którzy tragicznie zginęli w trakcie wykonywania swojej pracy, zwłaszcza tych, którzy trzy lata temu zginęli w ,,Halembie\" i 18 września tego roku - w kopalni ,,Wujek-Śląsk\". Modlimy się także za ich rodziny - powiedział bp Tadeusz Rakoczy.

Ks. ordynariusz zwracał zarazem uwagę na duchowy wymiar górniczej codzienności. - Tylko wewnętrzna siła i oparcie w chrześcijańskich wartościach, które są źródłem uczciwości i odpowiedzialnego działania dla prawdziwie dobrej woli ludzi, dają szansę przetrwania w niełatwych warunkach, czy znajdywania rozwiązań, gdy zachodzi taka konieczność - mówił w głoszonym kazaniu.

- W górnictwie trzeba roztropności i mądrości. Trzeba, rzeczywiście, oszczędzać węgiel, ale też trzeba jednocześnie zmienić punkt widzenia na to, co dzieje się w górnictwie - zauważył Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ ,,Solidarność\".
Muzyczną oprawę pielgrzymki dała Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego ,,Turów\" pod batutą Jerzego Bzowskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.