Pięć projektów dotyczących terenów zdegradowanych ze wsparciem UE

fot: Tomasz Rzeczycki

Południowa fasada EC Szombierki widziana od strony ul. Kosynierów

fot: Tomasz Rzeczycki

Pięć projektów przedsiębiorców wykorzystujących tereny zdegradowane woj. śląskiego ma otrzymać łącznie blisko 150 mln zł unijnego wsparcia. Chodzi o inwestycje m.in. w Bytomiu, w tym: rewitalizację szybu Krystyna i otoczenie Elektrociepłowni Szombierki.

O wyborze przez zarząd woj. śląskiego do realizacji pięciu projektów zgłoszonych w konkursie w tzw. działaniu 10.1. Wykorzystanie terenów zdegradowanych w celu rozwoju regionu poprzez inwestycje przedsiębiorstw, programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego (FESL), poinformował w piątek rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego Sławomir Gruszka.

Przedsięwzięcia prywatnych inwestorów wesprą środki europejskiego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który zasila działanie 10. FESL.

Zgodnie z wykazem w internetowym serwisie FESL, najwyżej oceniono projekt utworzenia ogólnodostępnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w ramach rewitalizacji zespołu zabudowy Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu zgłoszony przez firmę Arche, która przygotowuje przekształcenie efektownego poprzemysłowego kompleksu w centrum hotelowe z funkcjami kulturalno-oświatowymi. Projekt ten ma szacunkową wartość 83,4 mln zł, przy unijnej dotacji 47,5 mln zł.

Jako drugi w kolejności do dofinansowania wybrano rewitalizację byłego Szybu Krystyna w Bytomiu w celu utworzenia wielofunkcyjnego obiektu usługowego, który zgłosiła firma Multi Polymers Bałdyga. Wartość tego projektu oszacowano na 22,8 mln zł, przy unijnym wsparciu 15,5 mln zł.

Trzecie na liście wybranych projektów jest zagospodarowanie trenów poprzemysłowych (w Świętochłowicach) w celu utworzenia Olmet Park Świętochłowice - zaproponowane przez firmę Olmet. Tę inwestycję oszacowano na 168,1 mln zł, a unijne wsparcie ma wynieść 48,4 mln zł

Ponadto spółka Armada Bytom ma dostać 15,6 mln zł dofinansowania do oszacowanego na 23,5 mln zł projektu zagospodarowania terenu poprzemysłowego po kopalni Szombierki w Bytomiu w celu utworzenia przestrzeni sportowej, a Tomasz Fiołka - blisko 20 mln zł dotacji do oszacowanego na 28,9 mln zł utworzenia centrum hotelowo-konferencyjnego w zabytkowym budynku koszar huzarskich w Raciborzu.

Wybór w tym konkursie trzech przedsięwzięć dotyczących Bytomia skomentował w piątek na antenie Radia Katowice prezydent tego miasta Mariusz Wołosz, który zasygnalizował jednocześnie część planów przedsiębiorców.

- 47,5 mln zł na otoczenie EC Szombierki, 26,5 mln zł, jeśli chodzi o Szyb Krystyna i 15,5 mln zł na pole golfowe wraz z zapleczem - bardzo się cieszę. To pokazuje, że warto iść w takim kierunku, w jakim my poszliśmy. Miasto ma wiele zadań, m.in. właśnie ratowanie zabytków, z którymi samo sobie nie poradzi - powiedział Wołosz.

- Stąd też szukamy wiarygodnego partnera i wspólnie z nim staramy się o środki na rewitalizację tych obiektów. Jak widać po rozstrzygnięciu tego konkursu w tym programie można to zrobić. Jesteśmy w kontakcie z właścicielami tych obiektów. Wiem, że na EC Szombierki już wiosną ruszają pierwsze prace - dodał prezydent Bytomia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

Mecz legend na 70-lecie Kotła Czarownic, czyli Polska-Anglia na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski w Chorzowie świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji 5 września 2026 r. w Kotle Czarownic znów będą wrzały emocje. Główny wydarzeniem jubileuszowego wydarzenia będzie mecz legend Polska - Anglia, z udziałem polskich i angielskich ikon futbolu.