Pięć lat starań o surowiec ze złoża Zabrze-Bielszowice

fot: Tomasz Rzeczycki

Postępowanie dotyczy złoża węgla, znajdującego się m. in. pod linią kolejową Gliwice - Katowice Ligota

fot: Tomasz Rzeczycki

Na koniec kwietnia 2024 r. wyznaczony został nowy termin końcowy postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą. „Wydobywanie kopaliny: węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Zabrze-Bielszowice” w latach 2020-2044”. Sprawa rozpatrywana jest już ponad pięć lat.

Polska Grupa Górnicza złożyła wniosek w sprawie wydania decyzji środowiskowej 12 października 2018 r. Dwanaście dni później Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wszczęła postępowanie. W trakcie analizy raportu przedstawionego przez PGG wnioskodawcę został poproszony o złożenie uzupełnień. Na pewien czas sprawa znajdowała się w zawieszeniu, gdyż inwestor 6 września 2021 r. zawnioskował o zawieszenie postępowania, co trwało do listopada 2022 r.

Na początku grudnia 2022 r. wyznaczony został nowy termin załatwienia sprawy, którego jednak nie udało się dotrzymać. Po drodze 19 stycznia 2023 r. do udziału w postępowaniu na prawach strony dopuszczona została Fundacji Greenpeace Polska. RDOŚ kilkukrotnie prosił inwestora o uzupełnienie raportu, a PGG przedstawiła uzupełnienie, uznane przez RDOŚ za niekompletne.

Na czym polegają te braki zdaniem RDOŚ-u?

– Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Zabrze-Bielszowice”, która poprzedza wydanie nowej koncesji. Przedłożona dokumentacja nie zawiera wszystkich elementów wynikających z art. 66 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. W raporcie brakuje przede wszystkim określenia wpływu na wody powierzchniowe i podziemne (w tym wpływ na JCWP i JCWPd), przedstawienia wpływu eksploatacji na zmiany warunków hydrogeologicznych, analizy zmian hydrograficznych wywołanych eksploatacją, analizy kształtowania się leja depresji, przedstawienia oddziaływania skumulowanego - odpowiada Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Aby dochować procedur, RDOŚ wyznaczył nowy termin załatwienia sprawy do 30 kwietnia 2024 r.

Zgodnie z dokumentacją Obszar Górniczy „Zabrze I” ma powierzchnię 5,19 km kw. i położony jest na terenie miast: Zabrze i Ruda Śląska w województwie śląskim. Natomiast obszar Górniczy „Bielszowice III” ma powierzchnię 16,48 km kw. i położony jest na terenie miast: Ruda Śląska i Mikołów. Teren Górniczy „Bielszowice” o powierzchni 28,87 km kw. znajduje się na terenie gminy Gierałtowice oraz miast: Zabrze, Ruda Śląska i Mikołów.

– Na tych obszarach dominuje zabudowa niskokondygnacyjna, w nowszych osiedlach dominują typowe dla okresu powojennego 3-5 kondygnacyjne bloki mieszkalne. Zwarta zabudowa osiedli mieszkaniowych położona jest przy ulicy Bielszowickiej i księdza Niedzieli w Bielszowicach oraz osiedla Halemba I i Halemba II, przy ulicy 1-go Maja usytuowany jest wielokondygnacyjny budynek mieszkalny. Oprócz zabudowy miejskiej i budownictwa jednorodzinnego oraz obiektów przemysłowych Kopalni Ruda Ruch Bielszowice, w granicach terenu górniczego znajdują się zakłady przemysłowe, zlokalizowane głównie w północnej części złoża, na terenie Zabrza i Rudy Śląskiej. Ponadto na terenie górniczym występują obiekty sakralne takie jak kościoły murowane w Pawłowie, Bielszowicach oraz Halembie przy ulicy 1-go Maja i ulicy Leśnej, kościoły drewniane w Borowej Wsi i Paniowach, hala klubu sportowego „Zgoda” oraz Dom Kultury w Bielszowicach, Ośrodek dla Niepełnosprawnych w Borowej Wsi - wylicza Natalia Zapała, z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach

Jeżeli chodzi o szlaki i bocznice kolejowe, pod którymi ma być fedrowany węgiel, to znajduje się tam przebiegająca ze wschodu na zachód dwutorowa linia kolejowa PKP Katowice Ligota – Gliwice, oraz odchodząca od niej bocznica kolejowa kopalni Halemba. Przez teren górniczy przebiegają również połączenia drogowe, z których najważniejsze to: ulice 1-go Maja i Oświęcimska, ulica Pszczyńska w Borowej Wsi. Jest też odcinek autostrady A-4.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.