PIE: badania noblistów z ekonomii pomogą w przygotowaniu przetargów publicznych

fot: ARC

Tegoroczną nagrodę w dziedzinie nauk ekonomicznych przyznano za stawianie ograniczeń potężnym firmom

fot: ARC

- Badania tegorocznych noblistów z dziedziny ekonomii pomogą w przygotowaniu przetargów sektora publicznego - mówi Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk poinformowała w poniedziałek, że amerykańscy ekonomiści Paul Milgrom oraz Robert Wilson zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za 2020 rok za badania nad teorią aukcji. Nagroda została przyznana za "ulepszenia teorii aukcji i wynalezienie nowych formatów aukcji, które przyniosły korzyści sprzedawcom, kupcom i podatnikom na całym świecie" - oświadczyła Akademia.

Obaj naukowcy, profesorowie Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, przyczynili się też do rozwoju teorii aukcji. Jak czytamy w uzasadnieniu Akademii, Wilson sformułował teorię aukcji dotyczącą przedmiotów o wspólnej wartości - "wartości, która jest niepewna na początku, ale na koniec jest taka sama dla wszystkich". Chodzi m.in. o przyszłą wartość koncesji na określoną częstotliwość radiową czy ilości złóż mineralnych w określonym miejscu.

- Badania prowadzone przez naukowców miały na celu pomóc zaprojektować mechanizmy aukcyjne dla sektora publicznego, np. sprzedaży pasm częstotliwości radiowych, internetowych (np. 5G) czy dostęp do złóż surowców - wskazał Rybacki. Dodał, że promowane mechanizmy miały na celu uniemożliwienie uczestnikom przetargu zarówno stosowanie strategii polegających na obniżaniu ceny kupna, jak i znaczącego przepłacenia za nabywaną usługę.

Ekspert zwrócił uwagę, że nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii najczęściej przyznawana jest jako zwieńczenie całkowitego dorobku naukowego, chociaż oficjalnie wyróżnia się konkretne badanie. - Kryteria jej przyznania są mocno uznaniowe - odzwierciedlają one bezpośrednio opinie ekspertów dobranych przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk - ocenił.

Zaznaczył, że wynik nie zawsze "z automatu" odzwierciedla wysokie wartości wskaźników dotyczących liczby często cytowanych prac (np. indeks Hirscha) czy łącznej sumy odniesień wśród innych badaczy - te potrafią istotnie różnić się między dziedzinami ekonomii.

Rybacki przypomniał, że w każdym roku promowana jest inna dziedzina wiedzy. - Laureatami najczęściej są reprezentanci amerykańskich uniwersytetów - ta dominacja widoczna jest także m.in. w rankingu Szanghajskim, który odzwierciedla jakość badań i kształcenia - zaznaczył.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.