Piasek podsadzkowy wśród kruszyw, o które starali się przedsiębiorcy

fot: Tomasz Rzeczycki

W 2020 r. w województwie małopolskim rozpatrywane były wnioski dotyczące m.in. wydobycia piasków podsadzkowych i piasków kwarcowych z okolicy Pustyni Błędowskiej

fot: Tomasz Rzeczycki

Większość wniosków przedsiębiorców górniczych w sprawie podjęcia eksploatacji, jakie w 2020 r. opiniowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, dotyczyło złóż kruszywa naturalnego. Nie inaczej było w pierwszym kwartale 2021 r. Województwo małopolskie, kojarzone zazwyczaj z historycznymi kopalniami soli, obecnie w pierwszym rzędzie jest terenem eksploatacji odkrywkowej.

W 2020 r. urzędnicy krakowskiego RDOŚ-u uczestniczyli w rozpatrywaniu 33 spraw, dotyczących podjęcia eksploatacji górniczej. Tylko 5 z nich dotyczyły innych kopalin niż kruszywo naturalne. Mowa o wydobywaniu gazu ziemnego metodą otworową ze złoża Tarnów w Tarnowie oraz w trzech przypadkach o wydobywaniu wód leczniczych otworami wiertniczymi w Powroźniku, Wierchomli i Muszynie w Beskidzie Sądeckim. Poza tym RDOŚ wydał zgodę na poszerzenie istniejącej eksploatacji borowiny i torfu w obrębie tej samej działki w miejscowości Piekielnik w gminie Czarny Dunajec.

W niektórych przypadkach wymogiem stawianym przedsiębiorcy górniczemu było wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej. Tak było np. we wnioskach dotyczących eksploatacji piasków podsadzkowych ze złoża Pustynia Błędowska – blok IV (Pole Pomorzany bis, Pole Bolesław) czy też przy odkrywkowej eksploatacji piasku kwarcowego ze złoża Klucze prowadzonej w granicy obszaru górniczego Klucze Silikaty znajdującego się we wsi Klucze niedaleko Pustyni Błędowskiej. W tych przypadkach wydane zostały zgody na realizację przedsięwzięcia.

Nie wszystkie postępowania udało się sfinalizować przed końcem poprzedniego roku. Część procedur musiała być kontynuowana w 2021 r. Dotyczy to takich spraw, jak np. wniosku o wydobywanie kopaliny metodą odkrywkową ze złoża kruszywa naturalnego Frydman IV w miejscowości Frydman w gminie Łapsze Niżne lub też wznowienia eksploatacji i przeróbki wapieni dewońskich z udokumentowanych złóż Dębnik oraz Dębnik I.

W dwóch przypadkach doszło do umorzenia postępowania przez gminę, na terenie której przedsiębiorcy chcieli prowadzić wydobycie. Były to wnioski o eksploatację złoża wapieni jurajskich w kamieniołomie we wsi Ulina Wielka w gminie Gołcza oraz o wydobywanie kruszywa naturalnego ze złoża Rożnów-Dwory III w gminie Gródek nad Dunajcem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.