PGNiG zbuduje nowy segment działalności związany z odnawialnymi źródłami energii

1600948152 wiatraki shutterstock

fot: Shutterstock

Na zbudowanie segmentu OZE w ciągu najbliższych lat PGNiG zamierza przeznaczyć do 4 mld zł. Docelowo spółka chce osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW, przez co stanie się jednym z wiodących wytwórców energii

fot: Shutterstock

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zbuduje nowy segment działalności związany z odnawialnymi źródłami energii. Chce też zarabiać na sprzedaży wodoru i usługach z nim związanych oraz zainwestuje w produkcję i dystrybucję biometanu. Wszystkie te elementy wpisują się w zieloną transformację polskiej energetyki i znajdą się w aktualizowanej właśnie strategii PGNiG.

Na zbudowanie segmentu OZE w ciągu najbliższych kilku lat PGNiG zamierza przeznaczyć nawet do 4 mld zł. Docelowo spółka chce osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW, przez co PGNiG stanie się jednym z wiodących wytwórców energii z OZE w Polsce. W grę wchodzi fotowoltaika i farmy wiatrowe. PGNiG będzie inwestować w już istniejące projekty albo te na zaawansowanym etapie rozwoju. Oprócz tego chce rozwijać projekty instalacji fotowoltaicznych na terenach należących do Grupy PGNiG. Pilotażowa instalacja PV powstanie w centrali PGNiG w Warszawie, a na innych obiektach docelowo powstaną instalacje o łącznej mocy 40 MW. 

– Wejście w nowy obszar, jakim są OZE, pozwoli nam nie tylko na budowanie wartości spółki, na wzrost i stabilizację jej przychodów, ale także na intensywniejsze włączenie się w transformację w kierunku gospodarki nisko- i zeroemisyjnej – powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes PGNiG.    

Z kolei na ogłoszony w maju tego roku program wodorowy PGNiG składa się kilka projektów. Najbardziej zaawansowany to uruchomienie stacji tankowania pojazdów wodorem, która powstanie w Warszawie w 2021 roku. Dla gazowej firmy wodór ma stać się w tym wypadku uzupełnieniem obecnej oferty paliw napędowych, obejmującej gaz sprężony (CNG) i skroplony (LNG), co będzie sprzyjało dalszemu rozwojowi gazomobilności w Polsce. Jednak PGNiG ma o wiele szersze plany wykorzystania wodoru poza sektorem motoryzacyjnym. W swoim oddziale w Odolanowie spółka zbuduje instalację do produkcji zielonego wodoru – czyli tworzonego z wykorzystaniem OZE, w tym przypadku – paneli fotowoltaicznych. PGNiG rozpoczęło także badania nad możliwością magazynowania i transportu wodoru siecią gazową. Stworzona na potrzeby badań sztuczna zamknięta sieć gazowa pozwoli na przetestowanie zachowania infrastruktury i dopracowanie odpowiedniej mieszanki wodoru z gazem ziemnym, która w przyszłości mogłaby trafić do prawdziwej sieci. Natomiast Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG zajmie się analizą czystości wodoru i badaniami nad innymi paliwami alternatywnymi.

– W ciągu 2-3 najbliższych lat chcemy stworzyć spójny łańcuch kompetencji wodorowych, który pozwoli na dalszy rozwój w tym obszarze – powiedział Prezes PGNiG.

Szukając alternatywnych źródeł energii, PGNiG chce sięgnąć również po biometan, którego potencjał produkcyjny w Polsce szacuje się na 7-8 mld m sześc. rocznie. Dla porównania obecnie roczne wydobycie gazu ziemnego w Polsce to ok. 4 mld m sześc., a roczne zużycie – ok. 20 mld m sześc. PGNiG chce za 10 lat móc wtłaczać do sieci 4 mld m sześc. biometanu. Wykorzystanie biometanu, który chemicznie jest niemal identyczny z gazem ziemnym, pozwoli dwukrotnie zwiększyć krajową produkcję paliwa gazowego. Oznacza to mniejsze potrzeby importowe, a przy okazji pozwoli zagospodarować odpady rolne, z których będzie wytwarzany biometan.

Prezes Kwieciński podkreśla, że przy rozwoju nowych paliw i odnawialnych źródeł energii PGNiG będzie współpracować z innymi spółkami. – Połączenie kompetencji i zasobów pozwoli nam efektywniej wspierać zielony zwrot polskiej gospodarki – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.