PGNiG: magazyny gazu większe o 1 mld m sześc. w 2012 roku

Całkowita pojemność magazynów na gaz w Polsce wzrośnie o ok. 1 mld metrów sześciennych w 2012 roku, dzięki inwestycjom podjętym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - powiedziała PAP dyrektor departamentu inwestycji w PGNiG Barbara Koba. Obecnie pojemność podziemnych magazynów polskiej spółki gazowej wynosi 1,6 mld m sześc. Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc. gazu.

PGNiG ma magazyny w Wierzchowicach, Husowie, Mogilnie, Strachocinie, Swarzowie i Brzeźnicy. Jak zaznaczyła dyrektor, zabezpieczają one realizację kontraktów na dostawy gazu oraz zapewniają równomierną pracę kopalń gazu. PGNiG musi też utrzymywać zapasy gazu do dyspozycji ministra gospodarki; obowiązek taki nakłada ustawa o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego.

Jak poinformowała PAP Koba, obecnie trwa rozbudowa m.in. magazynów w Wierzchowicach (woj. dolnośląskie), który ma docelowo osiągnąć pojemność aż 3,5 mld m sześć. \"Na koniec 2011 roku planowane jest zakończenie rozbudowy magazynu do pojemności 1,2 mld m sześć.\" - zaznaczyła dyrektor. Obecnie Wierzchowice mieszczą niewiele ponad 0,5 mld m sześc. surowca.

W Kosakowie, w woj. pomorskim ma do 2020 roku powstać nowy magazyn składający się z 10 podziemnych kawern solnych o łącznej pojemności 250 mln m. sześc. W 2014 roku pojemność magazynowa ma wynosić 100 mln m sześc. \"Ten magazyn będzie budowany w trzech etapach: budowa instalacji do ługowania kawern, budowa kawern solnych oraz części napowierzchniowej magazynu\" - wymieniła Koba. Jak dodała, pierwsze zatłoczenie ok. 50 mln m sześc. gazu do dwóch pierwszych kawern spółka przewiduje na koniec 2012 roku.

- Ponadto trwa obecnie rozbudowa magazynów w Strachocinie i Mogilnie\" - powiedziała dyrektor. Czynna pojemność Strachocina ma się rozrosnąć w 2011 roku z obecnych 150 do 330 mln metrów sześc. Z kolei w 2012 roku o ok. 50 mln metrów sześc. ma być zwiększona pojemność magazynu w Mogilnie. \"W 2018 roku magazyn zostanie rozbudowany do pojemności 800 mln m sześc., trwają prace związane z budową czterech pierwszych kawern - poinformowała Koba.

PGNiG zakończyło też budowę nowego magazynu zaazotowanego w Daszewie, który pomieści 30 mln m sześc. gazu oraz zaczęło budowę podobnego magazynu w Bonikowie o pojemności 200 mln m sześciennych. Planowane zakończenie budowy to 2010 r. \"Przymierzamy się także do rozbudowy magazynów w Husowie oraz do budowy zupełnie nowych magazynów\" - zapowiedziała dyrektor w PGNiG.

Poinformowała, że na rozbudowę magazynów w Strachocinie, Wierzchowicach, Kosakowie i Mogilnie, PGNiG otrzyma dofinansowanie z UE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.