Wsparcie z budżetu dla kopalń umożliwiła nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego z lutego 2022 r.

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnie PGG nie sięgną po dopłaty, mimo drastycznej podwyżki kosztów produkcji

fot: Maciej Dorosiński

W minionym roku Polska Grupa Górnicza sięgnęła po 1,4 mld zł dotacji budżetowych. Natomiast w tym roku nie przewiduje się żadnych dotacji do redukcji zdolności produkcyjnych dla PGG. Jak argumentują przedstawiciele największej węglowej spółki – kopalnie nie sięgną po dopłaty, mimo drastycznej podwyżki kosztów produkcji.

Wraz z początkiem minionego roku kopalnie spółek objętych umową społeczną zostały wsparte budżetowymi dotacjami. Pieniądze miały zapewnić pomoc w funkcjonowaniu zmniejszającym wydobycie kopalniom i likwidowanej branży, stąd nazwa – dotacje do redukcji zdolności produkcyjnych.

Sytuacja zmieniła się jednak wraz z wybuchem wojny w Ukrainie. Ceny węgla poszybowały do niespotykanych poziomów, więc ubiegłoroczne dotacje zostały ograniczone, a w tym roku kopalnie miały już przejść na własne utrzymanie.

– W przyszłorocznym budżecie państwa nie ma żadnych pieniędzy przewidzianych na dotowanie PGG, ponieważ relacja kosztów do przychodów ze sprzedaży jest zaplanowana w sposób zrównoważony. A w tym roku poziom wykorzystania dotacji, która została przewidziana na 4,5 mld zł, będzie bardzo niewielki – wskazywał już we wrześniu minionego roku prezes PGG Tomasz Rogala (cytat za „Gazeta Polska Codziennie”).

W ostatnich miesiącach sytuacja znów się zmieniła – ceny węgla zaczęły spadać, natomiast koszty produkcji wzrosły radykalnie. Tym bardziej istotne znaczenie dla samofinansowania kopalń największej spółki węglowej miało zawarcie kontraktów z najważniejszymi odbiorcami, jakimi są państwowe elektrownie. PGG nie ujawnia szczegółów dotyczących tych kontraktów, ale jak podkreślają przedstawiciele spółki, w tym roku spółka nie będzie musiała sięgnąć po budżetowe dotacje.

– W 2023 r. średnia cena węgla energetycznego w Polskiej Grupie Górniczej wyniesie według prognoz 39 zł/GJ i będzie równa kosztom produkcji węgla, kwalifikowanym zgodnie z regułami Nowego Systemu Wsparcia (NSW) dla górnictwa węgla kamiennego. Oznacza to, że w tym roku PGG nie wystąpi do budżetu państwa o przyznanie dotacji – poinformowali przedstawiciele PGG w minionym tygodniu.

Przypomnijmy, że budżetowe wsparcie dla kopalń węgla kamiennego umożliwiła nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w Polsce, która weszła w życie w lutym minionego roku. Rozwiązanie przewiduje dopłaty dla zmniejszających wydobycie kopalń, gdy ich przychód ze sprzedaży węgla nie pokryje uzasadnionych wydatków związanych z produkcją. Na realizację założeń ustawy budżet państwa ma przeznaczyć w latach 2022-2031 kwotę 28,82 mld zł.

Zgodnie z przyjętymi w minionym roku przepisami Polska Grupa Górnicza ma być największym beneficjentem publicznej pomocy. Według danych przekazanych w trakcie parlamentarnych prac nad ustawą, w latach 2022-2031 z tytułu dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych spółka ma otrzymać łącznie 20,7 mld zł.

W 2022 roku dotacja dla spółki miała wynosić ponad 5 mld zł, ale z uwagi na koniunkturę na rynku węgla została ograniczona do 1,4 mld zł. Tegoroczne wsparcie miało wynieść 2,7 mld zł, ale z tych samych powodów spółka ma z niego w ogóle zrezygnować.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.