PGE:Turów Park\" poniósł fiasko i będzie zlikwidowany

PGE Polska Grupa Energetyczna SA ujawniła w poniedziałek wieczorem, że zdecydowano o likwidacji jej spółki zależnej Bogatyńsko-Zgorzelecki Park Przemysłowo-Technologiczny \"Turów Park\".

Decyzję podjęło pod koniec zeszłego tygodnia zgromadzenie wspólników parku \"Turów\". Likwidatorem został Jarosław Janiak, który pełnił dotąd funkcję prezesa w spółce.
Do IX Wydziału Gospodarczego, który prowadzi KRS w Sądzie Rejonowym Wrocław-Fabryczna złożono wniosek o otwarcie postępowania likwidacyjnego.

Udziałowcami \"Turów Park\" Sp. z o.o. są PGE Elektrownia Turów SA oraz PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Turów SA (mają po 41,4 proc. udziałów w spółce).

Zaledwie 3 lata temu ikwidowaną dziś spółkę zaczęły tworzyć oprócz elektrowni i kopalni okoliczne samorządy, które zadeklarowały wniesienie do przedsięwzięcia po 30 tys. zł wkładu. Sygnatariusze uznali za cel nadrzędny powstanie atrakcyjnego obszaru do prowadzenia działalności gospodarczej , naukowej i badawczej, rozwoju transferu wiedzy do przemysłu na terenie powiatu zgorzeleckiego. W grudniu zeszłego roku oprócz siedmiu gmin i powiatów udziałowcem parku zostało też Województwo Dolnośląskie.

Przedsięwzięciu patronowała istniejąca od 2003 roku wrocławska spółka pod nazwą Instytut Zarządzania i Samorządności, deklarująca kompleksowe zarządanie projektami finansowanymi ze środków pomocowych UE, której dyrektor operacyjny zasiadał w radzie nadzorczej \"Turów Parku\".

Projektodawcy liczyli na korzyści z położenia parku w strefie przygranicznej, zakładali, że sąsiedztwo Niemiec i Czech pozwoli \"na aktywizację współpracy transgranicznej świata przedsiębiorczości, instytucji otoczenia biznesu, sfery badawczo-rozwojowej, co powinno skutkować rozwojem wszystkich współpracujących stron\". Wśród priorytetów spółki wyliczano m.in. tworzenie infrastrukutry inwestycyjnej i pozyskiwanie inwestorów, usługi doradcze i szkoleniowe, budowę inkubatora przedsiębiorczości, promocję i działalności badawczo-rozwojową.

Obiecywano m.in. wzrost liczby nowych przedsiębiorstw powiecie zgorzeleckim, nowe miejsca pracy w nowoczesnych sektorach gospodarki, nowe inwestycje, poprawę wizerunku regionu i wsparcie ze środków UE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.