Petrolinvest i PGNiG będą razem szukać ropy w Kazachstanie

Nafta pnig glowski pl

fot: glowski.pl

Wieża wiertnicza PNiG w Kazachstanie

fot: glowski.pl

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wesprze Petrolinvest w poszukiwaniach ropy i gazu w Kazachstanie. W zamian uzyska m.in. specjalne warunki przy wykupie udziałów w spółkach wydobywczych Petrolinvestu - zakłada umowa między spółkami, o podpisaniu której poinformował w środę Petrolinvest.

Jak wynika z informacji Petrolinvestu, chodzi m.in. o prace geologiczne związane z poszukiwaniami i wydobyciem ropy naftowej w Kazachstanie prowadzone przez jego spółki zależne. PGNiG będzie brał udział w kontroli tych prac, a w radzie nadzorczej Petrolinvestu zasiądzie przedstawiciel PGNiG.

Jak deklaruje Petrolinvest, współpraca z PGNiG zapewni mu wsparcie partnera branżowego przy poszukiwaniu oraz wydobyciu ropy i gazu. \"Zawarcie umowy oznacza również, że narodowy operator, jakim jest PGNiG, uzyskał, oprócz kontroli operacyjnej, możliwość przyszłego włączenia aktywów posiadanych przez Grupę Petrolinvest w Kazachstanie do własnego portfela aktywów wydobywczych\" - czytamy w środowym komunikacie spółki.

Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska zapowiedziała, że zarząd spółki na temat planowanej współpracy wypowie się na czwartkowej konferencji.

Strony zobowiązały się też do wzajemnego informowania i współpracy przy planowanych przedsięwzięciach poszukiwawczo-wydobywczych w byłych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw.

PGNiG będzie miał prawo przystąpić \"w każdym czasie\" do negocjacji dotyczących nabycia akcji lub udziałów w nowych spółkach poszukiwawczo-wydobywczych Petrolinvestu. Petrolinvest z kolei będzie informować gazową spółkę o prowadzonych rozmowach z innymi podmiotami. Poda też termin, w jakim PGNiG będzie przysługiwać prawo skorzystania z opcji nabycia sprzedawanych akcji lub udziałów na warunkach \"nie mniej korzystnych niż proponowane przez Petrolinvest podmiotowi trzeciemu\".

Petrolinvest - w myśl umowy - do 15 grudnia musi jednak rozliczyć zobowiązania swojej kazachskiej spółki zależnej TOO Emba Jug Nieft wobec spółek z Grupy PGNiG. Chodzi o firmę PNiG Kraków, która prowadziła w Kazachstanie odwierty dla Petrolinvestu.

Petrolinvest podał, że 2 października PNiG Kraków oraz TOO Emba Jug Nieft zawarły porozumienie i ustaliły harmonogram spłat. Według Petrolinvestu, porozumienie jest realizowane i obecnie nie toczy się żadne postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe wobec TOO Emba Jug Nieft.

Petrolinvest poprzez kazachskie spółki zależne posiada udziały w kilku koncesjach poszukiwawczych w tym kraju. Pod koniec 2008 roku spółka rozpoczęła próbne wydobycie ropy naftowej na terenie koncesji Żangurszi i zapowiadała wydobycie z odwiertów w Kazachstanie na poziomie kilku tysięcy baryłek dziennie. Jednak do tej pory grupa nie wydobywa surowca na skalę przemysłową; w pierwszym półroczu tego roku odnotowała stratę netto na poziomie 283 mln zł.

Rezerwy ropy naftowej w Kazachstanie szacuje się na ok. 60 mld baryłek. Potwierdzone rezerwy gazu wynoszą 3000 mld m sześc. Większość złóż ropy i gazu położona jest na zachodzie kraju w rejonie Morza Kaspijskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.