Petrochemia: Orlen poprawia wyniki, ponad 2 mld zł zysku netto

1358932979 zaklad produkcyjny 03

fot: Orlen

Zadłużenie netto grupy Orlen na koniec grudnia 2012 roku wyniosło 6 mld 762 mln zł i było o 827 mln zł niższe niż rok temu...

fot: Orlen

Po uwzględnieniu obciążeń podatkowych zysk netto grupy kapitałowej PKN Orlen za I kw. 2017 r. wyniósł 2,08 mld zł i był wyższy o 1,75 mld zł od uzyskanego w tym samym okresie roku ubiegłego - poinformowała w czwartek (27 kwietnia) spółka.

Według PKN Orlen, zysk z działalności operacyjnej powiększony o amortyzację przed uwzględnieniem wpływu zmian cen ropy naftowej na wycenę zapasów EBITDA LIFO za 3 miesiące 2017 r. osiągnął 2,3 mld zł i był wyższy o 389 mln zł, liczony rok do roku.

"Pomimo mniej sprzyjającego otoczenia, bardzo dobrze rozpoczęliśmy bieżący rok" - powiedział prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński, cytowany w komunikacie spółki. Jak podkreślił, w pierwszym kwartale tego roku ponownie wyniki płockiego koncernu "zostały wsparte przez działania regulacyjne ograniczające szarą strefę".

Jasiński, odnosząc się do wyników spółki i jej grupy za I kw. 2017 r., zaznaczył, że sprzedaż oleju napędowego i benzyny wzrosła w Polsce odpowiednio o 42 proc. i 11 proc., "co przyczyniło się także do większych o 1,2 mld zł płatności do budżetu państwa, z tytułu podatku VAT, opłaty paliwowej i akcyzy.

"To z pewnością cieszy, nie zapominamy jednak o konieczności ciągłego wzmacniania naszej pozycji, w tym zwiększania efektywności naszych aktywów" - oświadczył prezes PKN Orlen, przypominając o realizowanych przez płocki koncern inwestycjach.

Wśród priorytetowych przedsięwzięć rozpoczętych w I kw. 2017 r., Jasiński wymienił m.in. projekt budowy instalacji visbreakingu w zakładzie głównym spółki w Płocku, która umożliwi dalsze pogłębianie przerobu ropy. W styczniu spółka informowała, że planuje budowę i uruchomienie tej instalacji w 2020 r., dzięki której możliwe będzie uzyskiwanie większej o kilka punktów procentowych ilości paliw z baryłki surowca niż dotąd - inwestycja jest częścią strategii spółki na lata 2017-21.

"Nieustannie się rozwijamy, utrzymując stabilną pozycję finansową, dzięki czemu możemy elastycznie reagować na pojawiające się rynkowe wyzwania" - oświadczył prezes PKN Orlen.

Jak zaznaczył płocki koncern, sprzedaż wolumenowa w okresie pierwszych 3 miesięcy tego roku była wyższa we wszystkich segmentach operacyjnych grupy tej spółki i łącznie wzrosła o 4 proc. w porównaniu do danych z tego samego okresu roku poprzedniego, "co przełożyło się na dodatni efekt wolumenowy w kwocie 197 mln zł".

"W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego na wszystkich rynkach, na których obecny jest koncern, odnotowano wzrost konsumpcji oleju napędowego. Najwyższa, kilkunastoprocentowa dynamika wzrostu odnotowana na rynku polskim związana jest głównie z ograniczeniem szarej strefy w wyniku wdrażanych przepisów oraz skuteczniejszej egzekucji prawa" - podał PKN Orlen.

Spółka poinformowała jednocześnie, że konsumpcja benzyny w I kw. 2017 r. była wyższa, jako liczona rok do roku, na rynku polskim i litewskim, przy stabilnym poziomie na rynku niemieckim i czeskim.

"Coraz lepsze rezultaty osiągane przez koncern zostały zauważone przez agencję Moody's, która przyznała koncernowi historycznie najwyższy rating Baa2 z perspektywą stabilną oraz podwyższyła ocenę kredytową spółki. Jest to najlepsze potwierdzenie, że jesteśmy solidnie przygotowani do dalszej realizacji naszych założeń strategicznych" - oświadczył Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.