PERN: wyjaśnia, dlaczego kupił akcje PKN Orlen

1429793540 pern 03

fot: PERN

Jak zapewnia PERN, baza w Adamowie ma bardzo duże zapasy ropy, które wystarczą na kilka dni

fot: PERN

Zapewnienie ściślejszej współpracy biznesowej z PKN Orlen oraz zwiększenie wartości grupy kapitałowej PERN to cele, które zdecydowały o zakupie przez tę spółkę akcji płockiego koncernu - poinformował PAP Rafał Oleszkiewicz, dyrektor pionu strategii w PERN. Ministerstwo Energii podało w piątek (20 stycznia), że PERN - zarządzający m.in. siecią rurociągów i magazynów ropy naftowej w Polsce - kupił od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen, największej krajowej rafinerii, za ok. 1,5 mld zł.

- Najistotniejszym celem biznesowym jest zwiększenie wartości grupy kapitałowej PERN. W tym aspekcie, fakt iż PKN Orlen jest spółką dywidendową jest bardzo istotny. Niemniej ważnym aspektem będzie zapewnienie ściślejszej współpracy biznesowej z naszym głównym klientem na rynku polskim" - podkreślił Oleszkiewicz, odpowiadając na pytania PAP.

Zwrócił uwagę, że, grupy kapitałowe obu podmiotów strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - PERN i PKN Orlen - "łączą nie tylko rurociągi i kontrakty handlowe".

- Obydwa przedsiębiorstwa są jednymi z najistotniejszych, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju w sektorze paliwo-energetycznym i obydwa przedsiębiorstwa pozostają pod kontrolą Skarbu Państwa - przypomniał Oleszkiewicz.

Dyrektor pionu strategii w PERN zaznaczył, że "udział w konsolidacji aktywów energetycznych na rynku polskim jest wyrazem biznesowego, ale i aktywnego podejścia do kształtu tego rynku".

PERN to państwowy podmiot, który zarządza w Polsce siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Spółka tłoczy ropę naftową rurociągiem "Przyjaźń: z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do Naftoportu - to spółka z grupy PERN.

W kwietniu 2016 r. PERN uruchomił strategiczny Terminal Naftowy w Gdańsku, działający jako hub morski, o łącznej pojemności magazynowej 375 tys. metrów sześc. przeznaczonych na różne gatunki ropy naftowej. Inwestycja kosztowała 412 mln zł.

We wrześniu 2016 r. PERN ogłosił nową strategię do 2020 r., informując, iż w tym czasie planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 500 mln zł. Spółka zapowiedziała wówczas, że efektem podejmowanych strategicznych działań ma być realizacja projektów rozwojowych i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a celem finansowym wzrost EBIDTA o 34 proc., z poziomu 511 mln zł do 680 mln zł.

W 2017 r. PERN planuje m.in. rozpoczęcie budowy drugiego etapu gdańskiego Terminala Naftowego, rozbudowę parku zbiornikowego w bazie w Gdańsku, a także modernizację przejść rurociągów przez rzeki: Wisłę, Bug i Narew, intensyfikację przepustowości rewersyjnego Odcinka Północnego magistrali naftowej łączącej Płock i Gdańsk, jak również modernizację i rozbudowę infrastruktury oraz systemów informatyki i automatyki przemysłowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.