PERN: spotkania z potencjalnymi wykonawcami inwestycji

1429793540 pern 02

fot: PERN

Dostawy odbywają się tak jak zwykle

fot: PERN

PERN, spółka strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, po raz pierwszy zorganizował spotkanie w potencjalnymi wykonawcami inwestycji i zakupów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele ok. 110 podmiotów. Planowane są kolejne takie spotkania.

 PERN podkreślił, iż "w najbliższych latach, zgodnie z przyjętą strategią, zrealizuje szereg projektów inwestycyjnych i remontowych, do realizacji których poszukuje profesjonalnych partnerów biznesowych".

Jak poinformował PERN, w trakcie pierwszego spotkania z potencjalnymi wykonawcami przedstawiono m.in. planowane zadania remontowe, inwestycyjne oraz wybrane procesy zakupowe, a także najważniejsze wymogi formalne w ogłaszanych postępowaniach przetargowych i terminarz ogłoszeń przetargowych.

"Cieszę się, że przeprowadzona przez zespół PERN inicjatywa spotkała się z tak pozytywnym odbiorem rynku" - powiedział cytowany w komunikacie PERN dyrektor pionu handlowego odpowiedzialnego za obszar zakupów w tej spółce Mateusz Radecki.

Jego zdaniem, rozmowy z przedstawicielami podmiotów chcących współpracować z PERN przy realizowanych tam projektach oraz ich sugestie pomogą spółce "lepiej przygotować się do wyzwań nadchodzących lat, a zainteresowanie branży z pewnością przełoży się na większą konkurencję i efektywność w procesie zakupowym".

PERN utworzył specjalny adres poczty elektronicznej: zakupy@pern.pl dla podmiotów planujących współpracę w ramach ogłaszanych postępowań przetargowych - do 20 stycznia można przesyłać tam sugestie zmian dotyczące współpracy w tym zakresie. Spółka zaznaczyła, iż ze względu na dużą liczbę planowanych projektów z obszaru IT, automatyki oraz telekomunikacji, a także na duże zainteresowanie ze strony potencjalnych wykonawców, zdecydowano tam na zorganizowanie oddzielnego spotkania z potencjalnymi wykonawcami reprezentującymi poszczególne branże.

Dyrektor pionu technicznego w PERN Robert Woroszyło zapewnił, iż spotkania tego typu wpiszą się już na stałe w kalendarz spółki.

"Takie wydarzenia służą zbudowaniu lepszych, bardziej stabilnych relacji z naszymi partnerami" - podkreślił.

W 2016 PERN zrealizował inwestycje o wartości ok. 90 mln zł. W 2017 r. spółka zamierza zwiększyć środki na ten cel do ok. 150 mln zł. Wśród planowanych tam inwestycji są m.in. budowa drugiego etapu gdańskiego Terminala Naftowego, rozbudowa parku zbiornikowego w bazie w Gdańsku, a także modernizacja przejść rurociągów przez rzeki: Wisłę, Bug i Narew, intensyfikacja przepustowości rewersyjnego Odcinka Północnego magistrali naftowej łączącej Płock i Gdańsk, jak również modernizacja i rozbudowa infrastruktury oraz systemów informatyki i automatyki przemysłowej.

Ogłaszając we wrześniu 2016 r. nową strategię na lata 2016-20, PERN informował, że w tym czasie planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 500 mln zł. Spółka zapowiedziała wówczas, że efektem podejmowanych strategicznych działań ma być realizacja projektów rozwojowych i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a celem finansowym wzrost EBIDTA o 34 proc., z poziomu 511 mln zł do 680 mln zł.

PERN to państwowy podmiot, który zarządza w Polsce siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. Spółka tłoczy ropę naftową rurociągiem Przyjaźń z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau.

W kwietniu 2016 r. PERN uruchomił strategiczny Terminal Naftowy w Gdańsku, działający jako hub morski, o łącznej pojemności magazynowej 375 tys. metrów sześc. przeznaczonych na różne gatunki ropy naftowej. Inwestycja kosztowała 412 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.