PERN: aura nie wpływa negatywnie na tłoczenie ropy

fot: ARC

Zysk PERN w pierwszych pięciu miesiącach tego roku był wyższy o ok. 18 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2011 r.

fot: ARC

Wysokie temperatury powietrza nie wpływają negatywnie na tłoczenie ropy rurociągiem "Przyjaźń". Przeciwnie, wydajność magistrali może być obecnie wyższa niż w okresie zimowym - poinformowało PAP w środę (12 sierpnia) Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN).

PERN, który zarządza na terenie Polski siecią magistrali transportujących ropę naftową z Rosji, podkreślił, iż jako podmiot o znaczeniu strategicznym, w tym dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, nie podlega ograniczeniom w dostawach energii elektrycznej.

- Cała infrastruktura spółki działa normalnie, chociaż naturalnie pod wzmożonym nadzorem naszych służb, które częściej kontrolują szczegółowo wszystkie instalacje - zapewnił PAP rzecznik PERN Roman Góralski.

Jak zaznaczył, spółka ta "jako przedsiębiorstwo o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym dla bezpieczeństwa państwa nie podlega planom ograniczenia mocy".

Góralski wyjaśnił przy tym, że na szybkość tłoczenia ropy naftowej rurociągami wpływa jej lepkość, a ta jest tym niższa, im temperatura surowca jest wyższa.

- Temperatura ropy naftowej w rurze wynosi dziś 19,5 st. C., gdy w zimie 5 do 6 st. C. Oznacza to, że wydajność rurociągu może być obecnie wyższa nawet o 7 proc. w stosunku do okresu zimowego - dodał rzecznik PERN.

PERN jest jednoosobową spółka Skarbu Państwa, strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową z Rosji - ok. 50 mln ton rocznie - do rafinerii krajowych: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. Spółka zarządza na terenie kraju siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc.

PERN znajduje się na liście podmiotów ujętych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 4 października 2010 r. w sprawie wykazu przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

We wtorek rząd przyjął rozporządzenie o ograniczeniach w dostarczaniu energii elektrycznej do odbiorców przemysłowych, którzy w umowach dystrybucyjnych mają określony poziom mocy umownej powyżej 300 kW, w okresie od 11 sierpnia do końca miesiąca. Chodzi m.in. o fabryki, huty i duże energochłonne zakłady przemysłowe. Ograniczenia nie obejmą odbiorców indywidualnych oraz szpitali, obiektów wojskowych i lotnisk.

Przyczyną wprowadzanych ograniczeń są panujące ostatnio wysokie temperatury powietrza i niskie stany wód w zbiornikach wodnych, w tym retencyjnych, co ogranicza skuteczne chłodzenie bloków energetycznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych. I znów pięknie nam zagrały!

W sobotę 22 sierpnia w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej odbył się 25. już Festiwal Orkiestr Dętych. Jak zwykle miłośnicy orkiestr mogli liczyć na świetną zabawę, wysłuchali, oprócz tradycyjnych śląskich melodii, światowe przeboje muzyki rozrywkowej. 

Likwidacja, czyli co dalej z naszą kopalnią

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o likwidacji KWK Żory i wypadku w kopalni Szczygłowice. Ale w 33. numerze „Trybuny Górniczej” z 22 sierpnia 1996 r. znalazło się wiele innych interesujących tematów.

Co już zrobiono w sprawie JSW?

Na swoim facebookowym profilu minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podsumował, co już udało się zrobić w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Napisał m.in. o braku odwagi decydentów w zakresie wdrożenia głębokiej restrukturyzacji, która mogłaby ustabilizować finanse spółki w trudnych czasach.

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.