PE: Socjaliści proponują komisję śledczą ds. kryzysu gazowego

Ue flaga

fot: ARC

KE chce maksymalnie uniezależnić kraje członkowskie od rosyjskiego gazu

fot: ARC

Frakcja socjalistyczna w Parlamencie Europejskim zaproponowała w środę powołanie parlamentarnej komisji śledczej, która zbada wszystkie okoliczności przerwania dostaw gazu do UE przez terytorium Ukrainy.

- Setki tysięcy Europejczyków zostało odciętych od ogrzewania podczas najgorszych mrozów. To jest nie do zaakceptowania i musimy dogłębnie zbadać, co się właściwie stało - oświadczyli pomysłodawcy, posłowie Hannes Swoboda (Austria) i Jan Marinus Wiersma (Holandia).

Ich zdaniem parlamentarne dochodzenie ma sens nawet jeśli Rosja i Ukraina szybko wznowią dostawy. - Kraje te powinny zrozumieć, że będą poważne konsekwencje (kryzysu) dla ich stosunków z UE i przyszłych negocjacji nowych traktatów - oświadczyli.

Pomysłodawcy chcą, by komisja ustaliła, która ze stron - Rosja czy Ukraina - mówi prawdę o powodach, dla których od zeszłej środy UE nie dostaje rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Ponadto eurodeputowani mieliby zbadać, co w sprawie kryzysu zrobiła Unia Europejska - i czego nie zrobiła, choć mogła i powinna była. Ponadto chcieliby się upewnić, czy w UE w ogóle ma szansę działać mechanizm solidarności, dzięki któremu najbardziej dotknięte brakiem dostaw kraje mogłyby liczyć na pomoc sąsiadów, którzy są w lepszej sytuacji.

Specjalna komisja miałaby charakter tymczasowy i pracowałaby na takich samych zasadach, na jakich działała komisja PE, która badała sprawę tajnych lotów i więzień CIA w Europie. Na jej powołanie musi się zgodzić Konferencja Przewodniczących PE, gdzie zasiadają liderzy parlamentarnych frakcji politycznych. Ma się tym zająć w czwartek na posiedzeniu w Strasburgu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.