Pawlaka rozmawiał z tureckim ministrem spraw zagranicznych o surowcach energetycznych

Współpraca przy realizacji projektów związanych z dostawą surowców energetycznych z Azji do Europy oraz rozwijanie polsko-tureckich kontaktów gospodarczych były głównymi tematami rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z ministrem spraw zagranicznych Turcji Ali Babacanem.

Do spotkania doszło we wtorek, 18 listopada br., w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie – podało biuro prasowe rządu.

Zdaniem wicepremiera Pawlaka, położenie geograficzne Turcji może mieć istotne znaczenie dla realizacji kluczowych dla UE projektów energetycznych, dotyczących tranzytu ropy i gazu z centralnej Azji do Europy Zachodniej.

– Wiele uwagi poświęcamy projektowi gazociągu Nabucco, którym gaz z Azerbejdżanu ma być przesyłany przez terytorium Turcji do Austrii – powiedział.

Minister gospodarki poinformował po spotkaniu, że strona polska angażuje się również w przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie dostaw ropy naftowej z rejonu Morza Kaspijskiego do Europy.

- Sprawdzaliśmy już w praktyce możliwość transportu lekkiej ropy z Azerbejdżanu, przez port w Trieście, do należącej do PKN Orlen rafinerii w czeskich Kralupach – powiedział Pawlak. – Warto zachęcać polskie i tureckie firmy do współpracy przy realizacji tego typu projektów – dodał.

W jego opinii Turcja mogłaby również stać się ważnym krajem tranzytowym dla surowców energetycznych z Iraku.

Minister Babacan podkreślił, iż Turcja jest położona w bliskim sąsiedztwie 2/3 światowych zasobów ropy i gazu.

- Nasz kraj leży też na trasie szlaku transportowego do Europy. W związku z tym chcielibyśmy wnieść swój wkład w bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej – powiedział.

Waldemar Pawlak przedstawił delegacji tureckiej również polskie stanowisko wobec postulatów Komisji Europejskiej zawartych w pakiecie energetyczno-klimatycznym. Zaprosił także Alego Babacana do udziału w organizowanej przez Ministerstwo Gospodarki konferencji „Summit on Sectoral Cooperation”, której celem jest wypracowanie sektorowych porozumień na rzecz ochrony klimatu.

Pawlak zwrócił też uwagę, że Turcja może być również ważnym krajem tranzytowym dla towarów sprowadzanych przez polskie firmy z Chin.

– Ta droga może okazać się znacznie tańsza i bardziej dogodna niż np. transport kolejowy przez terytorium Rosji – powiedział.

Wartość polsko-tureckich obrotów handlowych przez 8 miesięcy br. wyniosła blisko 3 mld dolarów i wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem 2007 r. o ok. 25 proc. Polski eksport do Turcji wyniósł w tym okresie ponad 1,2 mld dol., a import – 1,7 mld dol.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.