Pawlak o współpracy energetycznej z Azerbejdżanem

Azerbejdżan dysponuje ogromnym potencjałem w dziedzinie wydobycia ropy i gazu – powiedział wicepremier Waldemar Pawlak na wspólnej konferencji z ministrem przemysłu i energetyki Azerbejdżanu Natig Alijewem, która odbyła się 13 maja br. po posiedzeniu III Polsko-Azerbejdżańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej - poinformowało biuro prasow Ministerstwa Gospodarki.

W opinii wicepremiera Pawlaka Polska i Azerbejdżan nie wykorzystywały do tej pory w pełni możliwości współpracy dwustronnej.

– Po wizycie w ubiegłym roku prezydenta Aljiewa i rozpoczęciu współpracy PKN Orlen z azerskimi spółkami paliwowymi, obroty handlowe między Polską a Azerbejdżanem wzrosły ponad 3,5 krotnie – powiedział wicepremier Pawlak. Przypomniał, że Azerbejdżan wydobywa ropę naftową na poziomie 45 mln ton ropy rocznie oraz 25 mld m3 gazu. – Dane te pokazują jaki jest potencjał Azerbejdżanu w sektorze energetycznym – dodał.

Zachęcił polskich przedsiębiorców do nawiązania ściślejszej współpracy z firmami azerskimi. – Azerbejdżan ma stabilną sytuację polityczną i gospodarczą. Jest to bardzo istotne dla wymiany handlowej i inwestycji – zaznaczył wicepremier Pawlak.

Minister Natig Alijewem podkreślił, że podczas wizyty w Polsce omówione zostały realne możliwości współpracy polskich firm w wydobyciu, przesyle i przetwórstwie ropy naftowej. – Pracujemy nad programem euroazjatyckiego korytarza transportowego, bazującego na rurociągu Odessa-Brody – dodał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trzeci moduł największego doku w tej części Europy zwodowany. Konstrukcja powstaje w Szczecinie

Dziobowy moduł doku dla Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” został w sobotę zwodowany na Odrze. Operacja zsunięcia i zanurzenia konstrukcji o masie 4 tys. ton trwała kilkanaście godzin. We wrześniu rozpocznie się scalanie trzech części 240-metrowego doku na wodzie.

Prawie 90 mieszkań na osiedlu KTBS przy ul. Kosmicznej już zajętych. W Katowicach powstanie kolejny budynek

Nowe osiedle Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej w Katowicach zaczyna tętnić życiem. Spośród 111 mieszkań blisko 90 przekazano już mieszkańcom, a wielu lokatorów zdążyło się wprowadzić. KTBS przygotowuje jednocześnie następną inwestycję mieszkaniową przy ul. Kossutha.

Wszystko o górniczych płacach. Jakie było średnie wynagrodzenie?

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o płacach górników, które były zróżnicowane w zależności – na przykład – od kondycji kopalń i spółek węglowych. Ale w 31. numerze „Trybuny Górniczej” z 8 sierpnia 1996 r. znalazło się i wiele innych interesujących tematów.

SRK zachęca do oddawania krwi. Ważna każda kropla

W najbliższy wtorek, 11 czerwca, w Spółce Restrukturyzacji Kopalń odbędzie się akcja oddawania krwi.