Pawlak: Będzie raport ws. energetyki jądrowej

Pawlak ton K1001

fot: ARC

Pawlak poinformował dziennikarzy o rekordowym zużyciu gazu

fot: ARC

Ministerstwo Gospodarki po wydarzeniach w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima i niemieckiej decyzji o wyłączeniu energetyki jądrowej od 2022 r. przygotowuje raport w sprawie energetyki atomowej - powiedział dziennikarzom wicepremier Waldemar Pawlak.

- Po wydarzeniach w Fukushimie, po decyzji rządu niemieckiego o wyłączeniu elektrowni atomowych do 2022 r. przygotowujemy w MG specjalny raport, który będzie oceniał sytuację energetyczną w naszym regionie - w Europie - i na świecie - poinformował Pawlak. - Raport ma uwzględnić te zjawiska i te procesy, które nastąpiły, bo dyskusja o energetyce nuklearnej wymaga ponownej refleksji.
 

Pytany w środę na konferencji prasowej w Sejmie, czy w Polsce powinno się odbyć referendum w sprawie energetyki jądrowej Pawlak powiedział, że „na dzisiaj zapewne nie ma powodu, abyśmy tak pospiesznie przygotowywali referendum”.
 

W środę 16 czerwca projekt uchwały o przeprowadzeniu ogólnokrajowego referendum w sprawie wykorzystania energii atomowej w Polsce złożyło SLD. Sojusz chce zapytać Polaków: „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na zbudowanie elektrowni atomowej w Polsce”.
 

- Na pewno potrzebna jest poważna dyskusja o energetyce atomowej, bo być może zainwestowanie 100 mld zł w inne przedsięwzięcia - w szeroko rozumiane odnawialne źródła energii, może dać podobne, albo lepsze efekty - mówił wicepremier. - Dlatego warto wziąć pod uwagę te decyzje, które ostatnio zapadły i doświadczenia, które ostatnio się pojawiły. - Nie można lekceważyć sytuacji, która jest bardzo wymowna - Japonia słynąca z bezpiecznych i solidnych rozwiązań nie może poradzić sobie z elektrownią Fukushima.
 

Wicepremier i minister gospodarki uważa, że powinno to zmobilizować nas, by ponownie się zastanowić nad energetyką jądrową. Podkreślił, że energetyka nuklearna nie powoduje pełnego uniezależnienia energetycznego państwa.
 

- Dostawca reaktora życzy sobie, żeby od niego kupować paliwo i od niego zaopatrywać się we wszystkie komponenty - podkreślał Pawlak.
 

Zaznaczył jednak, że nie można tracić wiary w społeczeństwo.
 

- Po to przywracaliśmy demokrację, żeby społeczeństwo od czasu do czasu w ważnych sprawach miało okazję zabrać głos. Nie można traktować tego w ten sposób, że społeczeństwo jest pozbawione możliwości wyrażania w takich sprawach opinii.
 

Przypomniał, że nasz system referendalny jest dość skomplikowany, bo „opinie wyrażone w referendum mają charakter bardziej kierunkowy, do tego, by były rozstrzygające potrzebna jest odpowiednia frekwencja”.
 

Premier Donald Tusk w listopadzie 2008 r. zapowiedział wybudowanie w Polsce dwóch elektrowni jądrowych o mocy 3000 MW każda. Pierwszy blok miałby ruszyć w 2020 r. Inwestorem ma być Polska Grupa Energetyczna, która planuje, że w obu siłowniach wykorzystano by taką samą technologię. Koszty budowy tych elektrowni oraz towarzyszących im inwestycji w rynek energii rząd szacuje na 100 mld zł.
 

W połowie 2011 r. ma zostać oficjalnie rozpisany przetarg na dostawcę technologii do pierwszej elektrowni. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty do końca 2013 r. Zgodnie z planami, budowa miałaby ruszyć z początkiem 2016 r.
 

Zgodnie z Konstytucją, w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe. Referendum takie ma prawo zarządzić Sejm bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, lub prezydent za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.