Paliwa: zielone mity

fot: Kajetan Berezowski

Na pozór ekologiczna Dania prawie połowę swego zapotrzebowania na energię pokrywa z węgla. Na zdjęciu: zwałowisko węglowe w porcie przeładunkowym w Kopenhadze

fot: Kajetan Berezowski

Paliwa węglowe wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej w 21 państwach UE.

Średnio 30 proc. wynosi udział paliwa węglowego w produkcji energii elektrycznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej - wynika z referatu prof. Józefa Dubińskiego, dyrektora naczelnego Głównego Instytutu Górnictwa, zaprezentowanego podczas ostatniej Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Zerowy udział węgla w produkcji energii wykazuje jedynie sześć państw Unii, a aż siedem krajów zużywa więcej niż średnia. Oprócz Polski i Estonii, których bilans energetyczny w ponad 90 proc. oparty jest na paliwie węglowym, do liderów w zużyciu czarnego i brunatnego złota należą Grecja i Czechy (ok. 60 proc.) oraz Niemcy, Bułgaria i powszechnie uważana za wolny od węgla kraj Dania. Ta sama Dania, która pełniąc prezydencję w UE, chce doprowadzić do zaostrzenia unijnej polityki klimatycznej, tym samym ograniczając do minimum pozycję węgla.

Jak wskazuje prof. Dubiński, Europa stoi przed dylematem, jaka ma być rola węgla w gospodarce energetycznej. W czasie gdy antywęglowa koalicja mówi o dekarbonizacji, Polska przekonuje do energetyki nie niskowęglowej, lecz niskoemisyjnej.

- Mamy złoża i niezbędną do produkcji infrastrukturę, a chcemy od tego odchodzić. Nasze zasoby stanowią o wysokim stopniu niezależności energetycznej - wylicza profesor.

Z raportu Międzynarodowej Agencji Energii, zaprezentowanego trzy tygodnie temu w Katowicach, wynika, że węgiel jest drugim najważniejszym źródłem energii pierwotnej na świecie po ropie naftowej, a w ostatniej dekadzie jego zużycie wzrosło o ponad 70 proc. - z 3,7 mld t rocznie w 2000 r. do 6,3 mld w roku 2010. MAE prognozuje, że do 2016 r. światowy popyt na węgiel wzrośnie o 2,8 proc.

- Naszym problemem jest pokazanie Komisji Europejskiej, że węgiel jest czysty, a to wiąże się z dotarciem do opinii publicznej. W uważanej za "zieloną" Danii 48 procent energii pochodzi z węgla, ale w społecznym przekonaniu duńska energetyka jest czysta - taką refleksją podzielił się podczas prezentacji raportu Międzynarodowej Agencji Energii Bogdan Janicki, reprezentujący Central Europe Energy Partners.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.