Paliwa: szansa na koniec podwyżek cen na stacjach

fot: ARC/Andrzej Bęben

Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy średnio ok. 5,34 zł, czyli o 5 gr więcej niż przed dwoma tygodniami

fot: ARC/Andrzej Bęben

Jest szansa, że skończą się podwyżki cen paliw na stacjach - przewidują analitycy. W mijającym tygodniu w hurcie taniały benzyny, dobre wieści płyną zza Atlantyku, gdzie rośnie produkcja ropy naftowej.

- Prognozowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,67-4,78 zł za litr benzyny 95-oktanowej, diesla 4,56-4,67 zł i 2,14-2,20 zł za litr autogazu - napisali w piątkowym komentarzu analitycy e-petrolu.

Jak zauważyli, w mijającym tygodniu w hurtowych cennikach rafinerii mocno spadały ceny benzyn.
- 95-oktanowa odmiana tego paliwa od ostatniego piątku potaniała aż o 133,40 zł i jej aktualna średnia cena w ofercie rodzimych producentów to 3659,60 zł za metr sześc. Taniał też olej napędowy, ale w tym przypadku tempo obniżki było wolniejsze. Dzisiaj metr sześcienny diesla kosztuje średnio 3624,60 zł i jest o 36,40 zł tańszy niż przed tygodniem - zauważyli.

Również analitycy Reflexu przewidują, że przyszłym tygodniu na fali dotychczasowych obniżek w hurcie ceny na stacjach nie powinny rosnąć. Jednak to, czy i o ile mogłyby spaść, będzie zależało od dalszych ruchów cen w hurcie.
- Jest szansa, że ceny będą się utrzymywać na niezmienionym poziomie lub lekko spadać - napisali.

Obniżki w polskim hurcie związane są - jak wskazują - z dobrymi informacjami płynącymi zza Atlantyku, m.in. prognozą Międzynarodowej Agencji Energii, według której Stany Zjednoczone będą odpowiadać za ponad 80 procent wzrostu światowego zaopatrzenia w ropę w następnej dekadzie. Dodatkowo amerykańska produkcja ropy naftowej osiągnęła poziom 9,65 miliona baryłek dziennie, to jest o prawie 15 procent więcej od wyników notowanych w połowie 2016 roku.

- Sporym zaskoczeniem był wynik zapasów ogłoszony przez Energy Information Administration, który wynosił 1,85 mln baryłek na plusie, a tymczasem spodziewano się obniżki o 2,8 mln baryłek. Wcześniej jeszcze - przed ogłoszeniem danych z USA - MAE ogłosiła także inną prognozę, która określała perspektywy wzrostu popytu na ropę o 100 tys. baryłek dziennie do poziomu 1,5 miliona baryłek dziennie w 2017 roku, a w roku następnym o 1,3 miliona baryłek dziennie. Tego rodzaju informacja wywołała na rynku pewne zamieszanie, bowiem wcześniej z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) docierały głosy jej analityków, że w 2018 r. oczekiwany będzie znacznie silniejszy wzrost popytu. Deklaracja MAE była zatem głosem przełamującym jakby +informacyjną hegemonię+ OPEC w ostatnich dniach, ale wciąż w centrum uwagi pozostaje spotkanie organizacji pod koniec miesiąca, na którym zapewne ustalona zostanie kontynuacja aktualnie prowadzonej polityki samoograniczania. Każda inna decyzja byłaby raczej dla rynków dużym zaskoczeniem - przewidują analitycy e-petrol.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.