Paliwa: benzyna tanieje, dla właścicieli diesla nie ma dobrych wiadomości

fot: ARC/Andrzej Bęben

Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy średnio ok. 5,34 zł, czyli o 5 gr więcej niż przed dwoma tygodniami

fot: ARC/Andrzej Bęben

W najbliższych dniach tankujący benzynę mogą liczyć na obniżki, jednak dla właścicieli diesli nie ma dobrych wiadomości- podali w piątek, 16 listopada, analitycy rynku paliw.

Analitycy e-petrolu podali, że ceny ropy Brent gwałtownie obniżyły się w mijającym tygodniu, głównie za sprawą wizji nadpodaży, która może ponownie zmienić oblicze rynku w kolejnych miesiącach. To wpłynęło także na cenniki polskich rafinerii.

"Niestety kierowcy nie mają jeszcze specjalnych powodów do radości, bowiem spadki nie dotarły na rynek detaliczny. Ostatnie zmiany były jedynie minimalne i nie odzwierciedliły trendu na rynku hurtowym" - podkreślili eksperci e-petrol.

W analizie firmy BM Reflex dodano, że "obecna sytuacja na rynku detalicznym jest mniej korzystna dla kierowców niż właścicieli stacji. Poziom cen paliw pozwala im odrobić straty wygenerowane na stacjach jeszcze w październiku, tym bardziej, że wahania cen w detalu są kosmetyczne w stosunku do zmian na rynku hurtowym".

"W tym tygodniu na części stacji pojawiły się pierwsze wyraźniejsze ruchy cen w dół. Mimo to średnio w kraju za paliwa płacimy mniej niż przed tygodniem zaledwie o 1 - 2 grosze na litrze. Warto tu podkreślić, że odnotowaliśmy w tym tygodniu ceny benzyny bezołowiowej 95 poniżej 5 zł/l, a dokładnie ok. 4,79 - 4,85 zł/l , a oleju napędowego poniżej 5,10 zł/l. Wszystko wskazuje na to, że obniżki powinny być kontynuowane na większą niż dotychczas skalę. Na niektórych stacjach ceny spadały już średnio do 10 groszy na litrze" - poinformował Reflex.

Dla rynku detalicznego analitycy BM Reflex prognozują, że "w najbliższych dniach na wyraźne obniżki cen mogą liczyć tankujący benzynę. Spore zmiany spadkowe na rynku gazu płynnego powodują, że także i to paliwo będzie wyraźnie tanieć w kolejnych notowaniach cen detalicznych. Tak dobrych wiadomości nie mamy dla kierowców samochodów z silnikiem Diesla".

Prognozowane na przyszły tydzień przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,94-5,05 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,21-5,32 zł/l oraz 2,47-2,54 zł/l dla autogazu - podano w komunikacie.

BM Reflex poinformowało również, że rafinerie sprzedają taniej.
"Spadki, które zobaczyliśmy w polskich rafineriach są znaczące. W przypadku benzyny 95-oktanowej cena w porównaniu z wynikiem sprzed tygodnia jest niższa o ponad 56 zł na metrze sześc. i wynosi 3690 zł. Benzyna w odmianie 98-oktanowej potaniała jeszcze wyraźniej, jej obecna cena to 3865 zł za metr sześc., a więc o 71 zł mniej niż tydzień temu. W cenach diesla mamy spadek wynoszący 52,6 zł. Paliwo to kosztuje 4139 zł/m sześc. Sześćdziesięciozłotowy spadek zobaczyliśmy także w przypadku cen oleju opałowego, który sprzedawany jest średnio po 2772,60 zł/m sześc." - czytamy w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.