Pakiet klimatyczny Szansa, czy zagrożenie dla polskiej gospodarki?

Nad problemami pakietu klimatycznego dyskutowali w ub. tygodniu w Warszawie przedstawiciele organizacji pozarządowych reprezentujących m.in.: Fundację Efektywnego Wykorzystania Energii, Instytut na rzecz Ekorozwoju i Forum CO2.

 
W dyskusji głos zabrał także Piotr Serafin, podsekretarz stanu UKIE. W jego opinii – podzielonej zresztą przez większość prelegentów - pakiet może być zarówno szansą, jak i zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Co przeważy, będzie zależało od sposobu dochodzenia do celu.

Jakie kroki zatem przedsięwziąć, aby wykorzystać szanse i zminimalizować zagrożenia przy wprowadzaniu Pakietu Klimatycznego? Na to pytanie usiłowali dać odpowiedź wszyscy zaproszeni prelegenci.

- Musimy ograniczać emisje, zwiększać efektywność, promować i wprowadzać energetykę odnawialną, dokonać stopniowej restytucji mocy poprzez inwestycje odtworzeniowe, modernizować sieci przesyłowe, tworzyć nowe połączenia elektroenergetyczne z krajami sąsiadującymi z Polską, poprawiać jakość usług energetycznych i doprowadzić do wzrostu kultury użytkowania energii - przekonywał niemalże jednym tchem Andrzej Kassenberg, szef Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Kolejni mówcy byli jednak zgodni co do tego, że niezbędne jest inwestowanie w rozwój energetyki, a także wspieranie przemian w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

- Modernizacja sieci energetycznych jest niezbędna, żeby wszystkie polskie gospodarstwa domowe mogły korzystać z energooszczędnych żarówek. W wielu miejscach, poza dużymi ośrodkami miejskimi, dostępne jest zbyt niskie napięcie, by stosować ten najprostszy sposób oszczędzania energii. Warto wprowadzić regulacje prawne, niedopuszczające na polski rynek sprzętów zużywających zbyt dużo energii w trybie stand-by. Okazuje się, że moglibyśmy wyłączyć jedną elektrownię o mocy 650 MW, gdybyśmy z nich nie korzystali – argumentował Sławomir Pasierb z Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii.

Według ekspertów Instytutu na rzecz Ekorozwoju dotychczas popełnialiśmy błąd dostrzegając jedynie ryzyko wzrostu cen energii, zamiast możliwości rozwoju gospodarczego. Pakiet powinien służyć wykorzystaniu szans, zamiast przesuwaniu rozwiązań problemów w czasie. Jest bowiem szansą na zbudowanie pro-klimatycznej i innowacyjnej gospodarki. Polska zużywa za dużo energii na jedną jednostkę wytwarzanego PKB. Jesteśmy od 2 do 3 razy mniej efektywni energetycznie od średniej dla UE – bronili swych racji zwolennicy „ekorozwoju”.

Większość dyskutantów zgodziła się mimo wszystko z twierdzeniem, że pakiet klimatyczny to dla Polski zysk. Nie można go jednak wyliczać wyłącznie przez pryzmat jednej branży i ponoszonej przez klienta ceny energii.

- Pamiętajmy, że pieniądze z aukcji CO2 i tak trafią do naszego budżetu i powinniśmy mądrze je rozdysponować. Przeznaczając fundusze na ocieplenia domów, mieszkań, innowacyjne rozwiązania technologiczne, modernizację sieci przesyłowych możemy spowodować spadek zużycia energii, przez co wzrost jej ceny nie będzie tak silnie odczuwalny dla końcowego konsumenta – zreasumował Andrzej Kassenberg.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.