PAIH: polskie firmy ruszają na podbój Kazachstanu

1529393675 astana kazakhstan wikimedia

fot: Wikimedia

- Kazachstan jest bramą do innych rynków regionu - mówi Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii

fot: Wikimedia

Od początku roku obsłużyliśmy ok. 300 polskich firm, które wyraziły chęć ekspansji na rynek kazachstański - mówi PAP Julia Horodecka kierownik zagranicznego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Astanie. Dodała, że obecnie najbardziej widoczne na lokalnym rynku są nasze firmy z branży farmaceutycznej, kosmetycznej, budowlanej oraz producenci urządzeń górniczych.

Wśród największych przedsiębiorstw z Polski, które zainwestowały w fabryki, kierownik kazachstańskiego oddziału PAIH wymienia m.in Polpharmę i Selenę. Kontrakty eksportowe mają też firmy takie jak Famur, a do ekspansji szykują się spółki z branży rolno-spożywczej. Obecnie - jak twierdzi - w Kazachstanie jest zapotrzebowanie na realizację dużego projektu budowy kompleksów szklarniowych, w którym uprawiane mają być warzywa. Projektem interesują się już polskie firmy.

- Kazachstan jest bardzo zainteresowany budową nowych zakładów przetwórczych i produkcyjnych. Władzom kraju zależy na dywersyfikacji gospodarki, tak, aby oprócz przemysłu wydobywczego rozmijały się również inne sektory gospodarki - mówi Horodecka.

Dodaje, że branżą, na której rozwoju bardzo rządowi zależy, jest także IT - w związku z realizacją państwowego programu "Cyfrowy Kazachstan_-2020". - Polska ma duże osiągnięcia w tej dziedzinie, zwłaszcza, jeśli chodzi o informatyzację urzędów i instytucji publicznych - twierdzi Horodecka.

Szefowa Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Astanie podkreśla, że Kazachstan tworzy programy wsparcia dla inwestorów zagranicznych. - Działa tu już 11 Specjalnych Stref Ekonomicznych, w których firmy mają liczne ułatwienia, takie jak zwolnienia i ulgi - mówi. Dodaje też, że firmy, działające w ramach kazachstańskich SSE, mogą liczyć na zerową stawkę VAT, ale pod pewnymi warunkami. Towary muszą być sprzedawane na terenie wspomnianych stref. Ta ulga dotyczy produktów znajdujących się w wykazie towarów, zatwierdzonym przez rząd Kazachstanu.

Podkreśla również, że zagraniczne spółki, które otrzymają stosowne certyfikaty i zezwolenia mogą wysyłać swoje produkty również do wszystkich krajów Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Obecnie, oprócz Kazachstanu, jest w niej Rosja, Białoruś, Kirgistan, Armenia.

Według danych Komitetu ds. Statystyki Ministerstwa Gospodarki Narodowej RK w I kwartał bieżącego roku największymi importerami do Kazachstanu są Rosja (61,2 proc. importu) oraz Chiny (25,9 proc.). Istotne udziały mają też Włochy i Niemcy. Jeśli chodzi o Polskę to w pierwszym kwartale tego roku import z naszego kraju wyniósł 253,4 mln dolarów, natomiast eksport - 56,9 mln dolarów. Z danych Ministerstwa Finansów Republiki Kazachstanu wynika, że Polska importuje głównie ropę naftową, metale oraz pszenicę.

Z ostatniego raportu BGK wynika, że wzrost PKB w cenach stałych wyniósł w 2017 roku 3,33 proc. W 2018 r., zgodnie z prognozą MFW, tamtejsza gospodarka wzrośnie o 2,83 proc. w 2019 r. - o 2,81 proc. natomiast w 2020 - o 3,20 proc.

Autorzy raportu BGK podkreślają, że "Kazachstan jest jedynym krajem w Azji Środkowej, który zawarł umowę o wzmocnionym partnerstwie z Unią Europejską. Traktat został podpisany 21 grudnia 2015 r., wszedł w życie tymczasowo w maju 2016 r., a w grudniu 2017 r. został zatwierdzony przez Parlament Europejski. W lutym br. kazachski minister spraw zagranicznych zaproponował opracowanie mapy drogowej w celu wdrożenia tej umowy".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.