OZE: w Polsce jest 11200 instalacji prosumenckich

fot: ARC

Instalację fotowoltaiczną zamontowano na dachu kościoła w 2011 r.

fot: ARC

Na koniec trzeciego kwartału br. w instalacjach OZE zainstalowanych było 8374 MW mocy a zakładaliśmy, że w całym 2016 r. będzie to 6900 MW- poinformował w środę (30 listopada) wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski. Dodał, że w trzecim kwartale br. w odnawialnych źródłach przybyło 170 MW. "Doniesienia o śmierci tego sektora były zdecydowanie przedwczesne" - mówił Piotrowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Jego zdaniem z punktu widzenia Krajowego Planu Działania, który wyznacza dojście do uzyskania do 2020 r. 15-proc. udziału energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii, "jesteśmy w roku 2019".

Piotrowski poinformował, że obecnie jest w Polsce 11 200 instalacji prosumenckich (wg. założeń w całym 2016 r. miało ich być 11 tys.) a wprowadzone czerwcową nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii nowe zasady wsparcia dla prosumentów, były "dobrym ruchem" , "trafiają w najszersze potrzeby" i są atrakcyjne dla odbiorców".

W znowelizowanej w czerwcu br. ustawie o OZE rozszerzono katalog prosumentów - czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii z odnawialnych źródeł - obecnie oprócz osób fizycznych mogą być nimi szkoły, parafie, samorządy, czy firmy.

Zmieniono też system wsparcia dla właścicieli najmniejszych instalacji OZE; zamiast taryf gwarantowanych - co zapisane było we wcześniejszej noweli ustawy o OZE z lutego 2015 r. - otrzymają oni tzw. opusty, czyli rozliczenie różnicy między ilością energii, którą wyprodukują (np. w panelu fotowoltaicznym), a tą którą pobierają (w czasie, gdy nie świeci słońce i panel nie wytwarza prądu). Właściciele najmniejszych mikroinstalacji (do 10 kW) mogą liczyć na opust w stosunku 1 do 0,8.

Wiceminister powiedział, że w 2017 r. w Polsce powinno działać 20 tys. instalacji prosumenckich , w 2018 już 40 tys. w 2020 r. - 80 tys.

Piotrowski odniósł się do opublikowanego w środę przez Komisję Europejską tzw. Pakietu Zimowego, czyli projektów nowych regulacji dotyczących europejskiej energetyki. Według tych propozycji, największe zmiany mają odczuć konsumenci i to ich potrzeby mają być najważniejsze na nowym rynku energii.

Wiceminister zapowiedział, że propozycje te na pewno będą dyskutowane, bo znalazły się tam zapisy, które - jak podkreślił - "naszym zdaniem są kontrowersyjne".

- Uściślono tam pewne dane, które w naszym odczuciu opierają się o zadęcie i chciejstwo. Piotrowski zaznaczył, że na razie "nie będzie tego precyzować", jednak nie wykluczył "ostrej dyskusji" wokół propozycji Komisji.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.