Otwarcie nowoczesnej walcowni zimnej w Krakowie

Wstega walcownia krakow arc

fot: arc/mittalarcelor

Uroczyste otwarcie walcowni zimnej

fot: arc/mittalarcelor

+3 Zobacz galerię

ArcelorMittal Poland, największy producent stali w Polsce otworzył w poniedziałek w Krakowie zmodernizowaną walcownię zimną blach.

Inwestycja kosztowała 98 mln zł (33 mln USD). W uroczystości otwarcia uczestniczył Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Przypomnijmy, że pierwsze agregaty walcowni zimnej w Krakowie uruchomiono w grudniu 1958 roku. Urządzenia objęte modernizacją – wytrawialnia, walcarka i wygładzarka – zainstalowane zostały w latach 70.. Od tego czasu walcarka czteroklatkowa wyprodukowała blisko 20 mln ton blachy.
Pasmo z tej blachy o szerokości 1 m i grubości 1,0 mm miałoby długość 2,5 mln km, czyli 61 razy opasałoby Ziemię na równiku, byłoby też ponad 6 razy dłuższe niż odległość Księżyca od Ziemi.

Projekt modernizacji objął wytrawialnię, walcarkę czteroklatkową i wygładzarkę. Nowoczesne
rozwiązania pozwolą na rozszerzenie asortymentu i zapewnią najwyższe parametry jakościowe produktu – przyczynią się do poprawy własności mechanicznych, a także zapewnią doskonałą tolerancję grubości i wysoką płaskość walcowanych na zimno blach. Najnowsze cyfrowe systemy sterowania umożliwią pełną wizualizację i automatyczne prowadzenie procesu produkcyjnego, a nowe sensory i laserowe mierniki prędkości zapewnią optymalne wartości przerobu blach.

- Dzięki tej modernizacji przemysł stalowy w Polsce osiągnął poziom światowy. Walcownia ta daje też szanse na produkowanie w Polsce specjalnych rodzajów blach, które potrzebne są w przemyśle motoryzacyjnym i w budownictwie. Inwestycja ta jest dobrym przykładem wysokiego poziomu technologii i innowacyjnego spojrzenia na przemysł – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Waldemar Pawlak.

Sanjay Samaddar, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland podkreślał: - Modernizacja walcowni zimnej wpisuje się w proces inwestycyjny, który prowadzimy od momentu przejęcia polskich hut w 2004 roku. Do dzisiaj zainwestowaliśmy 3,8 mld zł (ok. 1,2 mld USD), czyli o 1 mld zł więcej niż zapisano w umowie prywatyzacyjnej. Efektem tych inwestycji było przeobrażenie polskiego przemysłu stalowego w branżę nowoczesną, z dobrymi perspektywami na przyszłość. Jestem przekonany, że osiągnęliśmy to dzięki synergii pochodzącej ze wsparcia polskiego rządu, władz lokalnych, naszej wiedzy technologicznej i potencjału polskich pracowników i współpracy ze związkami zawodowymi.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce skupiającym ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi 6 hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Spółka zatrudnia ponad 10.000 osób. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich i specjalnych. Jest dostawcą nie tylko znanych od lat wyrobów długich, jak szyny czy kształtowniki, ale przede wszystkim najnowocześniejszych wyrobów płaskich, wykorzystywanych przez przemysł motoryzacyjny, AGD i budowlany.

W galerii: walcownia zimna w Krakowie. Na zdjęciu pierwszym - widok ogólny,  na drugim - wytrawialnia, na trzecim - wygladzarka, na czwartym - walcarka, na piątym - blach zwinięta w kręgi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.