Oto Frida Kahlo, czyli Orlen z nowym odkryciem na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

1747287035 upstream33

fot: Orlen

Grupa Orlen rozwija segment wydobywczy ropy i gazu

fot: Orlen

Orlen Upstream Norway, wraz z partnerami, odkrył nowe złoże gazu i kondensatu na Morzu Północnym. Prospekt, nazwany Frida Kahlo, zawiera zasoby szacowane na 7,2 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Koncern planuje rozpocząć ich eksploatację jeszcze w pierwszej połowie 2026 roku, a gaz ze złoża popłynie do Polski gazociągiem Baltic Pipe.

Odkrycie Frida Kahlo znajduje się na obszarze Sleipner – jednym z hubów wydobywczych Orlenu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Odwiert, którym zidentyfikowano nowe zasoby, został przeprowadzony z platformy produkcyjnej Sleipner B. Dzięki temu nie ma potrzeby budowy dodatkowej infrastruktury, aby uruchomić wydobycie ze złoża.

– Frida Kahlo pokazuje efektywność naszej działalności na Szelfie. Poprzez wykorzystanie istniejącej infrastruktury nie tylko obniżamy koszty zagospodarowania nowych zasobów, ale dodatkowo skracamy czas potrzebny do uruchomienia wydobycia, a tym samym przyspieszamy zwrot inwestycji. W przypadku Fridy Kahlo tempo będzie wyjątkowo – złoże zacznie kontrybuować do wyniku Grupy Orlen już w kilka tygodni po odkryciu. Gaz ten popłynie do Polski gazociągiem Baltic Pipe. To szczególnie istotne w czasie, gdy bezpieczeństwo energetyczne, rozumiane jako stabilność dostaw surowca, staje się istotniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Wiesław Prugar, członek zarządu Orlen ds. wydobycia.

Łączne zasoby Fridy Kahlo zostały wstępnie oszacowane na 5,3–9,4 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (BOE), w tym 450–810 mln m sześc. gazu. Orlen Upstream Norway posiada 24,41 proc. udziałów koncesji. Pozostałymi partnerami są Equinor (operator, 58,35 proc.) i Vår Energi (17,24 proc.).

Włączenie Frida Kahlo do produkcji pozwoli dodatkowo utrzymać efektywność wykorzystania infrastruktury wydobywczej obszaru Sleipner, który w 2025 r. odpowiadał za ok. 30 proc. całej produkcji Grupy Orlen w Norwegii. Jest ona kluczowa dla realizacji strategii Orlen 2035, która zakłada, że do 2030 roku do Polski będzie trafiało 12 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie ze złóż krajowych i zagranicznych należących do koncernu. W przypadku gazu wydobywanego na obszarze Sleipner trafia on do terminalu w Kårstø, a stamtąd poprzez gazociąg Europipe II i duński system przesyłowy – do gazociągu Baltic Pipe.

Frida Kahlo to już drugi sukces poszukiwawczy Orlenu na obszarze Sleipner w tym roku. W styczniu tego roku koncern odkrył tam złoże o nazwie Sissel, którego zasoby zostały oszacowane na 6,3–28,3 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym 0,6–2,7 mld metrów sześciennych gazu. Orlen posiada 50 proc. udziałów w złożu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Prof. Mielczarski: Blackout? Upał nie jest taki straszny. Gorzej, jeśli do słońca dojdzie wiatr

We Francji 24 czerwca rano bez prądu było 68 tys. odbiorców. Wyłączenia, awarie, a nawet ewentualny blackout zapowiadały inne kraje zachodniej Europy, dotknięte ekstremalnymi upałami. Czy Polsce też grozi blackout w upalny weekend? O stabilność systemu elektroenergetycznego prof. Władysława Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej, pyta red. Aldona Minorczyk-Cichy.

Spadki cen na rynkach wskazują na brak konieczności przedłużania pakietu CPN

Spadki cen surowców na rynkach wskazują na to, że nie będzie konieczności przedłużania pakietu "Ceny Paliwa Niżej" po 30 czerwca - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.

Orlen rozwija strategiczny projekt Baltic Eagle Gas Hub

Orlen zarezerwował przepustowość w planowanym terminalu FSRU 2 w Zatoce Gdańskiej. Decyzja zwiększa elastyczność dostaw LNG, wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu oraz wpisuje się w rozwój koncepcji Baltic Eagle Gas Hub. Po uwzględnieniu FSRU 1, FSRU 2 oraz rezerwacji w terminalu w Kłajpedzie, dzięki interkonektorowi Santaka, łączne możliwości importowe LNG Grupy Orlen przekroczą 16 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji rocznie.

Motyka: Przedstawimy strategię dla sektora ciepłownictwa

Ministerstwo Energii przedstawi w najbliższy piątek nową strategię dla ciepłownictwa - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.