Daniel Obajtek: Obniżka cen gazu dla klientów biznesowych to efekt wejścia PGNiG OD w skład silnej Grupy Orlen

1644496427 07 lubiatowo pgnig

fot: PGNiG

Na liście taksonomii, czyli systematyki dotyczącej zrównoważonego rozwoju, Komisja Europejska umieściła energię pochodzącą z atomu i gazu ziemnego. Na zdjęciu: Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów

fot: PGNiG

PGNiG Obrót Detaliczny obniży w lipcu cenę gazu dla klientów rozliczających się według cennika Gaz dla Biznesu do 239,85 zł/MWh - podała w środę, 31 maja, Grupa Orlen. Jak podkreślił koncern, to o 18 proc. mniej niż w czerwcu i prawie 70 proc. mniej w stosunku do cen obowiązujących na początku roku.

Grupa Orlen przekazała w środę, że ostatnie spadki notowań gazu na Towarowej Giełdzie Energii przełożyły się na kolejną w tym roku obniżkę ceny gazu w cenniku dla rozliczanych według cennika Gaz dla Biznesu klientów biznesowych spółki PGNiG Obrót Detaliczny. W lipcu cena dla tych odbiorców wyniesie 239,85 zł/MWh (netto, bez akcyzy), co oznacza, że będzie niższa o 53,58 zł/MWh - tj. o 18 proc. - niż w czerwcu (293,43 zł/MWh).

- Kolejna w tym roku obniżka cen gazu dla klientów biznesowych to efekt wejścia PGNiG Obrót Detaliczny w skład silnej Grupy Orlen - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki. Stabilność finansowa, jaką zapewnia multienergetyczny koncern, pozwoliła PGNiG Obrót Detaliczny zmienić sposób ustalania ceny na bardziej elastyczny i odzwierciedlający sytuację na europejskim rynku gazu. Jednocześnie spółka może nadal gwarantować bezpieczeństwo dostaw gazu dla wszystkich swoich klientów - ocenił.

Zgodnie z wprowadzonym od 1 kwietnia 2023 r. nowym sposobem kształtowania cennika PGNiG OD, ceny w nim są indeksowane do notowań giełdowych. Cena dla klientów biznesowych korzystających z cennika Gaz dla Biznesu jest aktualizowana co miesiąc, a jej wysokość podawana z miesięcznym wyprzedzeniem - przypomniała Grupa Orlen.

Cennik Gaz dla Biznesu przeznaczony jest dla firm i instytucji oraz innych klientów biznesowych, którzy nie podlegają rozliczeniom na podstawie taryfy zatwierdzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Szczegóły dotyczące sposobu obliczania cen w cenniku dostępne są na stronie spółki PGNiG Obrót Detaliczny.

PKN Orlen to największe polskie przedsiębiorstwo, spółka akcyjna z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 49,90 proc. Koncern ma siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, Litwie i Węgrzech. Spółka działa na ponad 100 rynkach zbytu; koncentruje się na rynkach Europy Środkowej, Norwegii, Kanady i Bliskiego Wschodu.

W listopadzie 2022 r. Orlen formalnie zakończył proces przejęcia GK PGNiG, największego dostawcy gazu w Polsce, a wcześniej Grupy Lotos - drugiego w kraju dostawcy paliw. Do Grupy Orlen należy też Energa - producent energii elektrycznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.