Orlen: system czterobrygadowy czy pięciobrygadowy?

1358932979 zaklad produkcyjny 03

fot: Orlen

Zadłużenie netto grupy Orlen na koniec grudnia 2012 roku wyniosło 6 mld 762 mln zł i było o 827 mln zł niższe niż rok temu...

fot: Orlen

Międzyzakładowy Związek Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen spotka się ponownie z przedstawicielami zarządu spółki, by zapoznać się ze szczegółami planowanych zmian w systemie zmianowym. Związek chce utrzymania systemu pięciobrygadowego.

Podczas spotkania zaplanowanego na najbliższą środę przedstawiciele zarządu PKN Orlen mają przedstawić szczegółowe analizy, dotyczące systemu czterobrygadowego - poinformował w czwartek (20 listopada) wiceszef związku pracowników ruchu ciągłego płockiego koncernu Bogdan Żulewski. To największy związek działający w tej spółce.

O zmianach w systemie brygadowym spółek PKN Orlen rozmawiali w minioną środę przedstawiciele związków zawodowych, zarządu i rady nadzorczej płockiego koncernu oraz ministerstwa skarbu państwa. W spotkaniu, które odbyło się w Warszawie, uczestniczyli m.in. wiceminister skarbu państwa Zdzisław Gawlik i przewodnicząca rady nadzorczej PKN Orlen Angelina Sarota.

Żulewski podkreślił, że podczas czwartkowego posiedzenia zarząd Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen "krytycznie odniósł się" do przedstawionych dzień wcześniej planów zarządu spółki wprowadzenia systemu czterobrygadowego.

- Chcemy również rozmawiać o systemie pięciobrygadowym. Uczciwie byłoby analizować system czterobrygadowy, czego pracodawca już dokonał, oraz przeanalizować system pięciobrygadowy. Dziwi, że pracodawca idzie w kierunku takim, że tylko jego racje są ważne, a po drugiej stronie widzimy ogromne napięcia na zakładzie, ogromne zdenerwowanie pracowników" - oświadczył Żulewski.

Dodał, że system pięciobrygadowy obowiązuje obecnie, oprócz płockiego koncernu, także w pięciu spółkach zależnych: Basell Orlen Polyolefins, Orlen Asfalt, Orlen Oil, Orlen Laboratorium oraz we włocławskim Anwilu.

Związkowcy obawiają się, że zmiana sytemu zmianowego polegać będzie na wstrzymaniu od 2015 r. przyjęć nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, co oznacza zmniejszenie zatrudnienia o 20 proc. W obecnym pięciobrygadowym systemie pracy płockiego koncernu i spółek grupy kapitałowej, pracuje w sumie 3 tys. 120 osób.

W ocenie związków zmiana doprowadziłaby do zmniejszenia liczby zatrudnionych o ok. 600 osób i przejście z obecnego systemu pięciobrygadowego na czterobrygadowy. To z kolei - twierdzą związki - stanowiłoby zagrożenie dla pracy instalacji poszczególnych spółek. Związkowcy zarzucają też zarządowi PKN Orlen i kadrze menedżerskiej nieproporcjonalną wysokość zarobków w porównaniu np. z pracownikami produkcji.

Według biura prasowego PKN Orlen, zakład produkcyjny spółki w Płocku to jedyna spośród wszystkich rafinerii grupy, gdzie funkcjonuje jeszcze system pięciobrygadowy.

Wcześniej płocki koncern informował, że zmiany systemu brygadowego są jedynie analizowane m.in. w ramach inicjatyw mających na celu usprawnienie działań operacyjnych, także w obszarze produkcji, polegających na optymalizacji kosztów pracy. Spółka podkreślała, że przesłankami do takich analiz jest obserwowane pogorszenie sytuacji w branży rafineryjnej w Europie w ostatnich latach, obniżenie marż rafineryjnych, spadający popyt na paliwa oraz rosnąca presja importowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.