Gospodarka: PKN Orlen w lutym zaktualizował swoją strategię do 2030 r. i postawił na projekty transformacyjne

1647344033 upstream orlen 04

fot: Orlen

Strategia Grupy Orlen przewiduje na inwestycje 320 mld zł

fot: Orlen

Grupa Orlen wypracowała w pierwszym kwartale 2023 r. ponad 110 mld zł przychodów, z czego 8 proc. to zysk w wysokości 9,2 mld zł - podał w czwartek PKN Orlen. Koncern zaznaczył, że na inwestycje związane z bezpieczeństwem energetycznym Polski, Grupa Orlen przeznaczy w tym roku 36 mld zł.

Połączona Grupa Orlen wypracowała przychody na poziomie ponad 110 mld zł, z których tylko 8 proc. stanowi zysk netto w wysokości 9,2 mld zł - poinformował PKN Orlen w komunikacie na temat skonsolidowanych wyników koncernu za pierwszy kwartał tego roku. Jak zaznaczył koncern, o proporcje na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wojny w Ukrainie.

PKN Orlen podał jednocześnie, że w pierwszym kwartale tego roku połączona Grupa Orlen wypracowała EBITDA LIFO na poziomie ponad 17 mld zł.

Jako połączona Grupa Orlen zyskaliśmy solidną bazę do dalszego rozwoju, a wyniki finansowe, które wypracowujemy, umożliwiają nam zwiększenie tempa realizacji założonego celu. W tym roku nakłady inwestycyjne wzrosły do rekordowego poziomu 36 mld zł. W dużej mierze przeznaczymy je na rozwój energetyki odnawialnej oraz bezpiecznej małej energetyki jądrowej, tworząc tym samym nowe miejsca pracy i napędzając koniunkturę gospodarczą w kraju - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Nawiązując do wypracowywanych zysków, podkreślił, że Grupa Orlen inwestuje w bezpieczeństwo i przyszłość Polaków. Przeznaczamy miliardy złotych na realizację strategicznych projektów, które pozwolą skutecznie przeprowadzić zieloną transformację, a w efekcie zapewnią polskim rodzinom i przedsiębiorcom stabilne dostawy taniej, pewnej i czystej energii - zaznaczył Obajtek.

PKN Orlen podał, iż w tym roku koncern a realizację projektów trwale zwiększających bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski oraz regionu przeznaczy rekordowe 36 mld zł, przy czym kontynuowane będą przedsięwzięcia związane z zero- i niskoemisyjną energetyką.

większenie skali działalności połączonej Grupy Orlen oznacza także wyższe wpływy do budżetu państwa. Jako największy płatnik podatków w Polsce PKN Orlen w pierwszym kwartale tego roku wpłacił już 16,5 mld zł, znacząco przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i społecznego Polski - poinformowała spółka.

W zakresie inwestycji w rozwój segmentu detalicznego koncern podał, że w pierwszym kwartale tego roku do 650 obiektów zwiększyła się europejska sieć punktów tankowania paliw alternatywnych Grupy Orlen, a liczba punktów sprzedaży pozapaliwowej przekroczyła 2,5 tys. W tym czasie rebranding przeszło już 100 stacji paliw na Węgrzech i Słowacji, a ponadto finalizowane było przejęcie 17 stacji w Niemczech.

PKN Orlen przypomniał, iż w lutym zaktualizował swoją strategię do 2030 r., w której mocny nacisk postawił na projekty transformacyjne. Koncern zwrócił uwagę, że do końca dekady nakłady na inwestycje wyniosą tam w sumie ok. 320 mld zł, z czego ok. 40 proc., czyli 120 mld zł, Grupa Orlen przeznaczy na zielone inwestycje, w tym energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór.

Jak podkreślono w informacji, w ramach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, PKN Orlen jako pierwszy w Polsce rozpoczął w gminie Choczewo (Pomorskie) budowę lądowej stacji elektroenergetycznej, która będzie odbierała moc z farmy wiatrowej Baltic Power; wybrany został również wykonawca bazy serwisowej dla morskich farm w Łebie, a spółka Lotos Petrobaltic z Grupy Orlen wyposażyła pierwszy w Polsce statek w system wiertniczy pozwalający na prowadzenie badań geologiczno-inżynierskich na głębokości do 120 metrów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.