Orlen odkrył w Wielkopolsce nowe złoże gazu ziemnego

fot: Tomasz Rzeczycki

Żywotność odwiertu ropno-gazowego może wynosić zarówno kilkanaście miesięcy, jak i kilkadziesiąt lat

fot: Tomasz Rzeczycki

Ponad 235 mln metrów sześc. gazu ziemnego wynoszą odkryte przez Orlen zasoby złoża Siedlemin w pobliżu Jarocina w Wielkopolsce. Według koncernu szybkie uruchomienie produkcji z nowego odkrycia będzie możliwe dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze wydobywczej w regionie.

Złoże gazu ziemnego Siedlemin zostało odkryte na głębokości około 3 km w ramach wspólnego projektu Orlenu oraz jego spółki celowej do poszukiwań i wydobycia węglowodorów Orlen Upstream Polska - wiercenie otworu poszukiwawczego wykonała spółka Exalo Drilling z Grupy Orlen.

“Po przeprowadzeniu testów produkcyjnych, zasoby złoża oszacowano na ponad 235 mln metrów sześc.“ - poinformował w poniedziałek koncern.

Według Orlenu, złoże Siedlemin znajduje się w rejonie “o dobrych perspektywach dla wydobycia węglowodorów“, co potwierdzają wyniki dotychczasowych prac poszukiwawczych i znalezione złoża gazu ziemnego: Radlin, Klęka, Klęka E, Roszków i Chwalęcin.

- Zgodnie z deklaracjami maksymalizujemy wydobycie w Polsce, by wykorzystać wszystkie dostępne możliwości. Odkrycie złoża Siedlemin pod Jarocinem potwierdza mocną pozycję Wielkopolski na energetycznej mapie kraju. Właśnie w tym województwie Orlen wydobywa najwięcej gazu ziemnego w kraju - poinformował Wiesław Prugar, który w zarządzie Orlenu odpowiada za segment wydobycia.

Jak podkreślił, poszukiwania i odkrycia nowych złóż wpisują się w strategię Grupy Orlen, w której “gaz jest paliwem wspierającym transformację energetyczną poprzez bilansowanie systemu w coraz większym stopniu opartego na odnawialnych źródłach energii“.

Orlen zapowiedział, że planuje kolejne poszukiwania w rejonie, gdzie odkryto nowe złoże. Koncern zwrócił jednocześnie uwagę, że dzięki temu, iż posiada tam dobrze rozwiniętą infrastrukturę produkcyjną i przesyłową, może ograniczyć czas i koszty związane z rozpoczęciem eksploatacji nowych zasobów.

Koncern podał, że w 2023 r. wydobycie gazu ziemnego przez Grupę Orlen wyniosło 7,1 mld metrów sześc., co odpowiadało 42 proc. krajowego zapotrzebowania, przy czym wydobycie w Polsce wyniosło 3,4 mld metrów sześc., z czego na terenie Wielkopolski prawie 1,7 mld metrów sześć.

Orlen podkreślił, że firmy wydobywające w Polsce ropę i gaz zobowiązane są do uiszczania specjalnej opłaty eksploatacyjnej, której 90 proc. przekazywane jest samorządom, gdzie prowadzone jest wydobycie, stanowiąc “stabilne źródło dochodów budżetowych“. Koncern podał, że łączna wartość opłat eksploatacyjnych dla gmin, na terenie których działalność prowadzi oddział Zielona Góra w 2024 r. wyniósł prawie 80 mln zł.

Na początku stycznia tego roku Orlen ogłosił nową strategię do 2035 r. Koncern podał, że jednym z celów jego priorytetowych przedsięwzięć jest zwiększenie łącznego wydobycia gazu ziemnego ze złóż krajowych i zagranicznych w roku 2030 do 12 mld metrów sześc., w tym ze złóż w Polsce do 4 mld metrów sześc.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.